KW: Na czym polega projekt Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku znany pod nazwą „dokończ u nas rozpoczęte studia”?
Rektor WSSE, dr Roman Gawrych: Działania te polegają na tym, że uczelnia nasza opracowała koncepcję przyjęcia i różnego rodzaju form pomocy, związaną z ukończeniem studiów osobom, które z różnych powodów przerwały w przeszłości swoją edukację. Rozpatrujemy indywidualnie każdą sytuację zgłaszających się do nas osób biorąc pod uwagę kierunek, specjalność, czas trwania i przyczyny niedokończenia rozpoczętych wcześniej studiów. Następnie, po analizie złożonych przez kandydatów dokumentów, przedstawiamy im ewentualne możliwości przyjęcia na odpowiedni semestr oraz kierunek i specjalność kształcenia. Oferujemy przy tym wsparcie, pomoc organizacyjną i opiekę naukową ze strony pracowników administracji i nauczycieli, zwłaszcza dla osób, które podejmą studia w ramach tzw. indywidualnej organizacji studiów lub indywidualnego planu studiów i programu nauczania. Formy te mają na celu dostosowanie organizacji studiów do potrzeb i sytuacji życiowej studentów. Staramy się też przy tym osobom zgłaszającym się na studia pomóc na nowo uwierzyć w swoje możliwości i ukazać wielorakie korzyści z dokończenia edukacji na poziomie studiów wyższych.
KW: Kto może ubiegać się o dokończenie w WSSE rozpoczętych wcześniej studiów?
RG: Nasze zaproszenie kierujemy do każdego, niezależnie od czasu i etapu przerwania kształcenia, studiowanego kierunku czy specjalności, a także bez względu na miejsce rozpoczętych wcześniej studiów. Szczególnie zapraszamy wszystkich, którzy przerwali edukację, zwłaszcza na kierunkach w zakresie nauk społecznych, związanych z szeroko pojętym zarządzaniem i pedagogiką, czyli np. studentów studiujących wcześniej socjologię, psychologię, ekonomię, prawo, politologię, ochronę środowiska, administrację oraz inne odpowiadające efektom kształcenia realizowanym w ramach poszczególnych specjalności. Nasza uczelnia przyjmuje wszystkie osoby, które spełnią wymogi formalne poprzez złożenie stosownych dokumentów związanych z przyjęciem na studia, a ponadto dokumenty z dotychczasowego przebiegu studiów (np. indeks, karty osiągnięć okresowych studenta lub wykaz ocen wraz z przedmiotami i punktami ECTS sporządzony przez poprzednią uczelnię). W przypadku wystąpienia problemów ze skompletowaniem dokumentów poświadczających dotychczasowy przebieg studiów instruujemy w działaniach zmierzających do ich uzyskania w macierzystej uczelni.
KW: Jakie koszty ponosi osoba, która zostanie przyjęta na dokończenie studiów?
RG: Opłaty, jakie wnosi osoba wznawiająca studia, obejmują koszty z tytułu wpisowego, czesnego jedynie za tyle semestrów, ile ma trwać dokończenie studiów oraz niewielkiej opłaty z tytułu zaliczenia przedmiotów wynikających z uzupełnienia różnic programowych. Sytuacja każdego studenta w tym zakresie rozpatrywana jest jednak indywidualnie, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie ewentualnych zniżek oraz poinformowanie o możliwościach uzyskania stypendiów i innych form wsparcia finansowego.
KW: Jakie korzyści odnoszą osoby ze wznowienia i ukończenia studiów w WSSE?
RG: Korzyści tych zapewne jest wiele. Wznowienie studiów i ich ukończenie wpływa bez wątpienia pozytywnie na możliwości rozwoju osobistego, zawodowego i społecznego. Uzyskanie bowiem w dzisiejszych czasach wyższego wykształcenia na poziomie studiów pierwszego lub drugiego stopnia, na kierunku pedagogika czy zarządzanie, stwarza szansę na awans w pracy, warunki do pełnienia nowych ról społecznych i zawodowych, a także możliwość nawiązania kolejnych wartościowych kontaktów, współpracy czy przyjaźni.
Napisz komentarz
Komentarze