Młodzi słupszczanie przybyli do Koszalina na zaproszenie władz Politechniki Koszalińskiej. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych wydarzeniach naukowych. Wzięli m.in. udział w aktywnych zajęciach w laboratoriach - tam dowiedzieli się jak powstają geomapy zdjęć satelitarnych, działają kamery na podczerwień, poznawali naturę pracy geodety oraz sprawdzali wytrzymałość różnych materiałów. Uczniowie podziwiali także nowoczesne roboty – ich funkcjonowanie w przestrzeni i oprogramowanie. Na stoisku Koszalińskiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży można było również poćwiczyć tworzenie za pomocą długopisu 3D oraz zobaczyć na jakiej zasadzie działają drukarki 3D. Największym zainteresowaniem, nie tylko wśród młodych słupszczan, cieszył się pokaz laserów z efektami specjalnymi.
Ponadto uczniowie ZSI rozwijali swoje umiejętności przedsiębiorcze podczas gry symulacyjnej "Chłopska Szkoła Biznesu" oraz uczestniczyli w pokazach wojskowego urządzenia do nauki i kontroli celowania - Trenażer "Cyklop". Młodzież mogła także sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na stanowisku koordynowanym przez 8 Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy.
- Wyjazd do Koszalina na festiwal naukowy jest efektem współpracy naszej szkoły z koszalińską uczelnią. W ubiegłym roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy, w myśl którego obie strony zadeklarowały podjęcie m.in. wspólnej realizacji wielu działań dydaktyczno – naukowych. Dzięki temu nasi uczniowie mają świetną możliwość uczestniczenia w takich wydarzeniach, jak np. Zachodniopomorski Festiwal Nauki. Bardzo dziękujemy koszalińskiej uczelni za zaproszenie. Wyjazd był wspaniała przygodą naukową. Na pewno nasi uczniowie dużo z niego wynieśli. – mówi Agnieszka Kałuża-Horbaczewska, nauczycielka matematyki w ZSI w Słupsku, uczestniczka koszalińskiego festiwalu.
fot. nadesłane do redakcji
Napisz komentarz
Komentarze