W 2004 roku miasta La Roche‐sur‐Yon i Ajaccio obchodziły dwustulecie dwóch ważnych wydarzeń historycznych: założenia miasta La Roche‐sur‐Yon na mocy cesarskiego dekretu z 25 maja 1804 oraz uroczystość w mieście Ajaccio upamiętniająca rocznicę koronacji cesarza Napoleona, 4 grudnia.
Dla nadania ciągłości tym obchodom, oba miasta zaproponowały zrzeszenie się innym miastom europejskim, których historia została naznaczona wpływami napoleońskimi. I tak 24 maja 2004 roku w La Roche‐sur‐Yon zebrali się przedstawiciele miast Ajaccio (Francja), Balestrino (Francja), Dinard (Francja), Iena (Niemcy), Ile d’Aix (Francja), La Roche‐sur‐Yon (Francja), Pontivy (Francja), Pułtusk (Polska), Waterloo (Belgia), by wyrazić utworzyć Federację Miejscowości i Miast Historii Napoleońskiej, której podstawowym celem ma być promocja wymiany wiedzy historycznej, zrehabilitowanie i ożywienie dziedzictwa epoki napoleońskiej, jego rewaloryzacja oraz różne projekty rozwoju.
W czwartek, 14 czerwca przewodniczący Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich Charles Bonaparte odwiedzi Gniew, by tu, wraz z przedstawicielami spółki Zamek Gniew oraz Burmistrz Miasta i Gminy Gniew Marią Taraszkiewicz-Gurzyńską, uroczyście odsłonić tablicę poświęconą Napoleonowi Bonaparte.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym niecodziennym wydarzeniu, które odbędzie się 14 czerwca o godz. 10.00 na zamku w Gniewie.
CIEKAWOSTKA
Według podań, w pałacu Jakuba Czapskiego w Opaleniu, w którym dziś znajduje się ośrodek leczenia uzależnień, w 1812 roku nocował Napoleon Bonaparte, udający się z wyprawą do Rosji.
Napisz komentarz
Komentarze