- Podczas wykładu poruszę tematykę gdańskich organów, dzwonów i zegarów. To zagadnienie niezwykle ciekawe, wszak przed drugą wojną światową w kościele Mariackim można było podziwiać piękny zegar astronomiczno-figuralny, skonstruowany przez Hansa Doringa z Torunia. Budowę zegara rozpoczęto w 1464 roku, a zakończono w 1470. Pamiętać należy również o tym, że w okresie poprzedzającym wybuch drugiej wojny światowej i jeszcze w czasie jej trwania w Gdańsku rozbrzmiewały trzy carillony, zespoły dzwonów grających, zwane też kurantami. Były one umieszczone na wieżach Ratusza Głównego Miasta i kościoła św. Katarzyny oraz na wieży zegarowej, znajdującej się przy dawnym schronisku młodzieżowym na Biskupiej Górce im. Paula Beneke. Do dziś zachowały się prawie wszystkie dzwony jednego, i to najmniej wartościowego instrumentu, tego z Biskupiej Górki. Natomiast zniszczone w czasie wojny carillony z ratusza i kościoła zastąpiły nowe - powiada prelegent.
Prof. Andrzej Januszajtis – był pracownikiem naukowym Katedry Fizyki Politechniki. Tu uzyskał doktorat, a w 1968 r. tytuł docenta. Pracę naukową łączył z dydaktyczną. Pełnił funkcje dyrektora Instytutu Fizyki oraz dziekana Wydziału Fizyki. Pracę zawodową łączył ze studiami nad historią Gdańska. Wiele godzin spędził nad starymi dokumentami, prasą i literaturą dotyczącą dziejów naszego grodu. Wielką popularnością cieszyła się jego pierwsza książka „Z uśmiechem przez Gdańsk” z 1968 roku. Dorobek naukowy autora w tej dziedzinie to kilkanaście kolejnych książek i dziesiątki artykułów, występów w radiu i telewizji. Jest świetnym gawędziarzem i popularyzatorem Gdańska. Z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem rozpoczęto rekonstrukcję słynnego zegara astronomicznego w Kościele Mariackim. Członek gdańskich towarzystw naukowych. Na wniosek wielu towarzystw, Rada Miasta nadała mu 24 stycznia 2002 r. tytuł Honorowego Obywatela.
Akademia Gdańska to organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma.
---
Akademia Gdańska | Andrzej Januszajtis Dziedzictwo zapomniane
Data: 19 czerwca godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wstęp wolny
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/333520240482783/
Harmonogram wykładów Akademii Gdańska 2018
19 czerwca, godz. 18.00 | Andrzej Januszajtis, Dziedzictwo zapomniane
25 września, godz. 18.00 | Mieczysław Abramowicz, Gdańscy Żydzi – pamięć nieistniejącego świata: ludzie, architektura, zdarzenia
23 października, godz. 18.00 | Andrzej Trzeciak, Umarłe budynki
27 listopada, godz. 18.00 | Beata Możejko, Kobiety w późnośredniowiecznym Gdańsku. Między realiami prawa a codziennym życiem
11 grudnia, godz. 18.00 | Tomasz Biegański, Nie tylko napój. Dubeltowe dzieje gdańskiego piwa
Napisz komentarz
Komentarze