Kronika to faktograficzny opis wydarzeń w układzie chronologicznym. Niektóre kroniki mają charakter literacki i zawierają cenne komentarze pisarza, bądź pisarzy o życiu codziennym, ludziach i obserwacjach środowiska naturalnego.
– W Gdańsku trud spisywania najważniejszych wydarzeń podjęto najpewniej w I poł. XV w., ale zachowały się tylko fragmenty not, które można uznać za zaczątek kroniki. W praktyce dzieło jest formą utrwalenia i przekazania informacji przez społeczność tworzącą miasto kolejnym pokoleniom. To właśnie Z tego względu przed obchodami 1000-lecia miasta w 1997 r., śp. Paweł Adamowicz zlecił opracowanie wydania kroniki miejskiej. Dziś, dzięki współpracy z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną, oddajemy gdańszczankom i gdańszczanom publikację na miarę XXI wieku i publikację zgodną z aktualnym stanem wiedzy o naszym mieście. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, nawet akcenty humorystyczne – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Autorami pierwszego wydania Kroniki Gdańska są dwaj emerytowani pracownicy muzeum: dr Mirosław Gliński i dr Jerzy Kukliński. Przygotowana 20 lat temu publikacja szybko zniknęła z księgarń, stając się towar niemal deficytowym. Obejmująca 948 lat nowa wersja Kroniki jest bogato ilustrowana, posiada ponad 350 zdjęć, grafik, reprodukcji map oraz dokumentów, a także indeks rzeczowo-osobowy. Ten ostatni został ujęty dopiero w drugim tomie Kroniki Gdańska (lata 1945-2000), wydanym w 2006 r.
– Planujemy wydać także drugi tom, ale poszerzymy prezentowane aż do stycznia 2019 r. Narrację zamkniemy zamordowaniem prezydenta Gdańska, śp. Pawła Adamowicza. Po zakończeniu prac nad wznowieniem drugiego tomu, rozpoczniemy prace nad kolejnym, trzecim tomem Kroniki Gdańska – dodaje Waldemar Ossowski.
Spotkanie promujące Kronikę Gdańska, które odbędzie się w czwartek, 28 marca 2019 r., od godz. 17:00, poprowadzą prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr hab. Sławomir Kościelak. W ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, naukowcy przedstawią zawartość i omówią znaczenie Kroniki i innych podobnych, wcześniejszych materiałów do historii Gdańska i szerzej Pomorza.
Publikację będzie można nabyć po zakończeniu spotkania w promocyjnej cenie 65 zł. Od następnego dnia, aż do wyczerpania puli 500 egzemplarzy, będzie obowiązywać cena 77 zł. Sprzedaż będzie prowadzona w kasach oddziałów Muzeum Gdańska.
Napisz komentarz
Komentarze