Zgromadzeni goście uczestniczyli w wycieczce po Żuławach Gdańskich. Podczas podróży wszyscy poznawali obiekty kultury i pamiątki historyczne związane z tym regionem na ternie gmin Suchy Dąb i Cedry Wielkie:
- w Suchym Dębie poznali historię płyty pamiątkowej poświęconej żołnierzem z Westerplatte w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej,
- Szkoła Podstawowa w Suchym Dębie nosi imię „Obrońców Westerplatte”.
- w Błotniku Przystań Żeglarska, która powstała w 2012 roku i jest częścią „Pętli Żuławskiej”.
- Dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich Łukasz Żarna przedstawił historię przystani i jej funkcjonowanie.
- w Błotniku uczestnicy sesji poznali również dzieje przekopu Wisły z 1895 roku i rowerową trasę wiślaną na terenie gminy Cedry Wielkie.
- w Kiezmarku ks. dr Czesław Sołtys przedstawił historię kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, a także problemy dnia codziennego związane z remontem świątyni z XVII wieku.
- w Kiezmarku goście odkryli również przeszłość przydrożnej kapliczki.
Zebranym uczestnikom zaprezentowano nowy numer „Tek Kociewskich nr 12”, który zawiera artykuły o tematyce historycznej i regionalnej.
Podczas wycieczki wielu gości poznało piękno i bogatą przeszłość ziemi żuławskiej, na terenie gminy Suchy Dąb i gminy Cedry Wielkie.
wycieczki otrzymali pamiątkowe pocztówki i foldery.
To spotkanie miłośników i pasjonatów historii Żuław Gdańskich będzie kontynuowane w przyszłości.
Organizatorami XI sesji popularnonaukowej o tematyce żuławskiej byli: Szkoła Podstawowa Suchym Dębie, Urząd Gminy w Suchym Dębie, Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie, Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kiezmarku.
fot. nadesłane do redakcji
Napisz komentarz
Komentarze