W dosłownym tłumaczeniu due diligence to pewien rodzaj kontroli i staranność. Oznacza to, że audyty lub badanie due diligence to dogłębne przeanalizowanie wszystkich czynników. W takich sytuacjach jak inwestycja w jakąś organizację lub przecięcie spółki jest to jedno z obowiązkowych działań. W trakcie trwania audytu mogą wypłynąć wszystkie niedociągnięcia, czy problemy. Sytuacje, w których się zaleca audyt to na przykład wprowadzenie firmy do obrotu publicznego, sprzedaż akcji, oddłużanie, czy wywłaszczanie.
Po co robi się audyt ?
Osoby, które decydują się na badanie due diligence, zyskują pewność, że finalnie mają jak najpełniejszy obraz tego, jaki jest stan firmy, w którą się chce inwestować. Chociaż pierwsze, co przychodzi do głowy w związku z tymi analizami, są finanse, audyt się do nich nie ogranicza i idzie dużo dalej. Bardzo szczegółowo przygląda się wtedy takim parametrom, jak wszystkie koszty firmy, również te ukryte, a także jak kształtują się przychody. To najskuteczniejszy sposób, aby zweryfikować, czy wszystkie otrzymane dane i sprawozdania pokrywają się ze stanem faktycznym.
Kto może go wykonać?
Ze względu na to, że badanie due diligence wymaga dużej wiedzy i kompetencji, nie może podjąć się go każdy. Działania te są bardzo zaawansowane i poświęcić trzeba dużo czasu. Z tego względu najczęściej zleca się go komuś z zewnątrz, kto jest w tej dziedzinie wyspecjalizowany. Jeśli transakcje, inwestycje odbywają się na dużą odległość, czas audytu może być długi, a koszty wysokie. Istnieje też zagrożenie, że część danych się zgubi lub trafią w niepowołane ręce. Robiąc audyty w tradycyjny sposób, trudno całkowicie wyeliminować czynnik ludzki. Alternatywą jest korzystanie Virtual Data Room. Jakie są tego zalety?
Dlaczego zrobić badanie Due Diligence online?
Przede wszystkim ogromna wygoda. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się spółka, czy firma, a gdzie jest osoba odpowiedzialna za wykonanie badania Due Diligence, w każdej chwili ma dostęp do wszystkich potrzebnych dokumentów. Można pracować z dowolnego miejsca na świecie i o dowolniej porze – nie ma żadnych ograniczeń. Mimo tego, że audyt odbywa się online, użytkownicy mają gwarancję bezpieczeństwa. Nikt, kto nie będzie posiadał odpowiednich uprawnień i dostępu, nie będzie miał wglądu w pliki. Poza tym zmniejsza się też ryzyko, że ktoś wykradnie dane z firmy, czego nie można zagwarantować, gdyby audyt odbywał się w biurze firmy. Ważne jest to, że administrator ma wgląd w to, kto, kiedy i gdzie otwierał dokumenty, drukował i zapisywał. Patrząc z tej perspektywy, rozwiązanie to oznacza oszczędność czasu i pieniędzy, elastyczność, bezpieczeństwo i większą kontrolę.
Dowiedz się więcej: https://fordata.pl/badanie-due-diligence/