Idea stworzenia połączenia wodnego pomiędzy nowoczesnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a historycznym polem bitwy na Westerplatte – będącym zarówno symbolem początku jednego z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach ludzkości, jak i bohaterskiej obrony, powstała w kwietniu 2017 r., w momencie połączenia dwóch państwowych instytucji kultury: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Wizyta na Westerplatte, opowiadająca historię początku II wojny światowej w Polsce i tragiczną jesień 1939 roku stanowić miała wstęp do dalszego ciągu opowieści, którą bardziej uniwersalnie, z wątkami międzynarodowymi, wyczerpująco przedstawiałaby wystawa w Muzeum II Wojny Światowej.
W 2019 roku, tuż przed 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, realizacja przedsięwzięcia mającego na celu stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o tej wojnie, uwzględniającej teren Westerplatte, stała się możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum II Wojny Światowej, które w swojej działalności statutowej ma m.in. „ochronę, utrzymanie i rewitalizację zespołu obiektów architektury militarnej na terenie Westerplatte […]”, prowadzi konsekwentnie działania zmierzające do dogłębnego poznania dziejów historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, edukacji upamiętniającej zasługi i wysokie morale polskich żołnierzy broniących suwerenności ojczyzny we wrześniu 1939 r. oraz stworzenia plenerowego Muzeum Westerplatte w celu prowadzenia działalności edukacyjno-wystawienniczej oraz doprowadzenia zabytkowego obszaru pola bitwy na Westerplatte do stanu godnego rangi tego miejsca – symbolu.
W ramach stworzonego przedsięwzięcia jakim jest Muzeum na wodzie zapraszamy na edukacyjny rejs na Westerplatte, w trakcie którego wykwalifikowany przewodnik opowie w trakcie rejsu o historii gdańskiego portu, a następnie oprowadzi Gości po terenie pola bitwy na Westerplatte. Na statku poznamy kontekst wybranych obiektów pochodzących z badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (oddział Muzeum II Wojny Światowej), stanowiących pierwsze w powojennej historii półwyspu prace archeologiczne z prawdziwego zdarzenia. Zapraszamy także do odnalezienia kilkudziesięciu ciekawostek umieszczonych w różnych miejscach statku, które uzupełnią wiedzę o tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Westerplatte i uzmysłowią jego międzynarodowe znaczenie.
Terminy rejsów
13 lipca - 29 września 2019 r.
od wtorku do niedzieli)
Trasa: Nabrzeże pomiędzy Mostem Wapienniczym a kładką na Ołowiance –> Westerplatte –> Nabrzeże pomiędzy Mostem Wapienniczym a kładką na Ołowiance
Cena: 40 zł
w cenie: rejs statkiem w obie strony i zwiedzanie Westerplatte z przewodnikiem polsko-angielskim
Rokład rejsów:
10:20 (powrót do Gdańska 14:10)
12:20 (powrót do Gdańska 16:10)
14:20 (powrót do Gdańska 18:10)
rejs dodatkowy: 16:20
UWAGA:
bilet na rejs dodatkowy obejmuje przejazd w jedną stronę w cenie 20 zł
możliwość nabycia biletu powrotnego pod warunkiem dostępności miejsc na statku
(odpłynięcie z Westerplatte o godz. 17:30),
bilet powrotny zakupić można wyłącznie na statku 5 minut przed odpłynięciem z Westerplatte – cena 20 zł.
Bilety do nabycia
• na stronie www.muzeum1939.pl (bilety do nabycia przez Internet z wyprzedzeniem 24 godzin przed planowanym rejsem)
• w kasach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
• na statku u sprzedawcy (5 minut przed najbliższym rejsem)
Zaprasza
Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej
Napisz komentarz
Komentarze