Wydarzenie odbyło się w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie i poświęcone było przedstawieniu zjawiska promieniowania kosmicznego, jego natury, źródeł i konsekwencji dla ludzi, sposobów rejestracji przez duże obserwatoria i przez indywidualnych ludzi a także omówiono projekt„CREDO”.
W trakcie warsztatów przedstawione zostały m.in. wykłady i prezentacje na tematy dotyczące cząstek elementarnych, promieniowania kosmicznego – źródła i rozchodzenie się, rejestracji promieniowania kosmicznego (m.in. ślady cząstek na matrycach), radioaktywności naturalnej, czarnych dziur, gwiazd neutronowych i fal grawitacyjnych. Ponadto omówiono funkcjonowanie dużych obserwatoriów promieniowania kosmicznego – Pierre Auger, IceCube, Bajkał oraz projekt „CREDO” w erze smartfonów i w erze stacji detektorów.
Wiele uwagi poświęcono projektowi naukowemu „CREDO” zainicjowanemu w sierpniu 2016 r. przez polskich naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, którego celem jest m.in. poszukiwanie ciemnej materii oraz badanie natury czasoprzestrzeni. Polega na zaangażowaniu jak największej liczby osób w budowę globalnego systemu detektorów promieniowania kosmicznego, poprzez wykorzystanie smartfonów i tabletów.Podczas krakowskich warsztatów zaprezentowano też detektory. Zostały one przedstawione przez specjalistów w tej dziedzinie.
Wykładowcamizajęć warsztatowych byli profesorowie, doktorzy habilitowani, doktorzy i doktoranci IFJ PAN (m.in. twórca projektu CREDO prof. Piotr Homola), Uniwersytetu Łódzkiego, NCBJ Świerk i ZIBJ w Dubnie (Rosja).
Organizatorami wydarzenia był Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych w Dubnej (w ramach Programu Bogolubowa - Infelda).
Napisz komentarz
Komentarze