Reżyser, Damian Wenta, w swoim filmie wykorzystał ponad setkę archiwalnych zdjęć, z których część została ożywiona oraz historyczne nagrania, zarówno z walk toczonych 1 września 1939 r., jak i powojenne wywiady przeprowadzone w latach 60. i 70. XX wieku z ocalałymi obrońcami. Do tego dodał współczesne rozmowy z rodzinami pocztowców i historykami. Całość trwa 77 minut.
Niektórzy mieszkańcy Gdańska mieli już możliwość obejrzenia filmu „Obrońcy Poczty” z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu wojny, kiedy 31 sierpnia obywał się pokaz w Dworze Artusa. W najbliższy poniedziałek będzie kolejna możliwość, aby bezpłatnie zobaczyć to dzieło na wielkim ekranie.
Historia opowiedziana z myślą o młodzieży
Film uzupełniają współczesne animacje, obrazujące nieudokumentowane sceny, których przebieg ustalono na podstawie materiałów archiwalnych. Animacje mają sprawić również, że film będzie chętnie oglądany przez młodych ludzi.
- Chciałbym, żeby ten film dotarł do młodzieży. Jest dla mnie ważne, by poznali historię walki, która z militarnego punktu widzenia nie mogła się powieść, ale która była wielką manifestacją praw Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku - wyjaśnia Damian Wenta.
W filmie wypowiadają się również potomkowie pocztowców, historycy, pisarze, działacze polonijni. Wśród nich znaleźli się Stefania Koziarowska-Cygalska, córka obrońcy Poczty Polskiej Maksymiliana Cygalskiego, Henryka Flisykowska-Kledzik i Andrzej Flisykowski, córka i syn zastępcy dowódcy obrony Poczty Polskiej Alfonsa Flisykowskiego, Halina Czarlewska, córka zamordowanego pocztowca Floriana Nitki, Jadwiga Wilma, córka obrońcy Poczty Polskiej, Zygmunt Chlebowski, syn pocztowca Józefa Weichbrodta, Marian Niklas, syn pocztowca Edmunda Niklasa, Jadwiga Michałkiewicz, córka Feliksa Muzyka, działacza polonijnego, założyciela i dyrygenta chóru "Lutnia", zamordowanego 22 marca 1940 r. w obozie Stutthof wraz z urzędnikami polskimi i pracownikami poczty.
Damian Wenta rozmawiał również Dieterem Schenkiem, niemieckim publicystą i autorem książki „Poczta Polska w Gdańsku: dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego”, który rozpoczął starania o unieważnienie wyroków na polskich pocztowcach i doprowadził do ich rehabilitacji przez niemieckie sądownictwo. Głos zabierają również prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski, przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku oraz dr Jan Daniluk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.
Damian Wenta jest gdańszczaninem, absolwentem Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej. W 2018 roku otrzymał stypendium dla artystów Miasta Gdańska 2018.
Film „Obrońcy Poczty” powstawał od stycznia 2018 roku. Przy jego tworzeniu pomagały Fundacja PZU oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Producentem filmu jest Fundacja Generator Kultury.
Kiedy: 28 października 2019 r. godz. 14.00
Gdzie: audytorium Europejskiego Centrum Solidarności
Wstęp: wolny. Ilość miejsc 400.
Napisz komentarz
Komentarze