Z mieszkańcami trzech nadmorskich miejscowości Prezydent Andrzej Duda świętował w poniedziałek setną rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem. – Powrót Polski nad morze należał do najważniejszych wydarzeń, które Polskę ukształtowały i budowały naszą historię – podkreślał podczas wystąpień.
- Puck: Przesłanie do następnych pokoleń
Główne uroczystości rocznicowe w Pucku rozpoczęły się na placu przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie Prezydent RP odsłonił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do macierzy.
Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą mieszkańców Pucka wywiezionych i pomordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich w 1939 r. A następnie wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej działacza niepodległościowego, społecznego i kulturalnego Antoniego Miotka, który sto lat temu współorganizował uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem.
Dla upamiętnienia stulecia zaślubin Polski z morzem Prezydent wystosował przesłanie do następnych pokoleń (w załączniku)
- Uroczystości we Władysławowie
We Władysławowie Prezydent RP spotkał się z mieszkańcami miasta przed pomnikiem gen. Józefa Hallera. – Przybyłem tu, by podziękować za to, że sto lat temu ta ziemia mogła wrócić do odradzającej się po zaborach Polski – mówił Andrzej Duda. – Ludzie przelali krew po to, żeby Polska mogła mieć dostęp do morza. To wielka zasługa pokoleń ludzi mieszkających także i tutaj, na tej ziemi. Kaszubów, ludzi polskiego Pomorza, którzy walczyli przeciwko germanizacji, którzy zachowali wiarę, swoją tradycję, ale przede wszystkim zachowali w sercu głęboki związek z Polską.
- Wejherowo: hołd dla wszystkich, którzy walczyli o Polskę
Podczas spotkania z mieszkańcami Wejherowa Prezydent oddał hołd wszystkim, którzy walczyli o polskość. – Dziękuję za to, że mamy w pełni suwerenną Rzeczpospolitą, którą możemy rozwijać. Chciałbym, aby wielkie plany, chociażby rozbudowy naszych portów, zostały zrealizowane. By rozwinęły się sieci kolejowe. Byśmy stanowili państwo o wielkim potencjale gospodarczym. Wierzę, że po raz kolejny ta ziemia jest w stanie dać pęd rozwojowy Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda.
– Polska była, jest i będzie nad morzem, bo jak dzisiaj wielokrotnie tutaj mówiono, jak mówili Kaszubi: Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi – zaznaczył Prezydent, podsumowując w TVP Info ze studia w Wejherowie poniedziałkowe uroczystości.
Na koniec uroczystości setnej rocznicy zaślubin Polski z Morzem, Prezydent Duda wraz z Małżonką Agatą wzięli udział w okolicznościowym koncercie w Filharmonii Kaszubskiej Wejherowskiego Centrum Kultury. W koncercie wystąpili m.in. Stanisław Sojka, Natalia Niemen i Renata Przemyk oraz inni wykonawcy, którzy wykonali utwory muzyczne związane z naszą historią oraz tematyką morską. Po koncercie w hallu filharmonii odbyło się uroczyste przyjęcie jubileuszowe z udziałem licznych władz państwowych i samorządowych.
(info: Prezydent.pl, foto: Jakub Szymczuk/KPRP; portalpomorza.pl
Napisz komentarz
Komentarze