Już na wejściu nowa filia zaskakuje dużym plakatem, na którym pomiędzy okładkami LIVE z lat 30-tych i 40-tych, widnieje Alfred Eisenstaedt w objęciach z Marilyn Monroe.
Inwestycja w ramach rewitalizacji
Podczas uroczystego otwarcia, które miało miejsce w ostatni poniedziałek zapewniono, że nowy obiekt będzie pełnić funkcję miejsca spotkań podczas największych inicjatyw MBP i stanie się nowym ośrodkiem życia kulturalnego Starego Miasta.
Inwestycja powstała w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO na lata 2014 – 2020. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne, realizowane dla obszaru metropolitarnego.
Krzysztof Korda, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej przy okazji podziękowań dla wszystkich osób zaangażowanych w realizację tego projektu podkreślił szczególne zadania nowego miejsca:
- W ramach realizacji przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,projektu rewitalizacyjnego, pomieszczenia biblioteki zostały uwzględnione jako miejsce realizacji usług społecznych, realizowanych przez MOPS, a pracownicy biblioteki zaangażowani są w realizację tych usług na rzecz uczestników tego projektu.
40 tys. tomów książek
Za wykonanie atrakcyjnego i nowoczesnego obiektu gratulowało tego dnia wiele osób m.in. prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, wicemarszałek woj. pomorskiego Józef Sarnowski, radny do Sejmiku Woj. Pomorskiego Zenon Odya (były prezydent Tczewa) czy Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jan Strelau, który zaoferował publicznie przekazanie dużej części swoich unikatowych zbiorów, będących owocem badań naukowych nad psychologią.
- Właściwie jesteśmy w tym samym tyle, że zupełnie odmienionym, przebudowanym obiekcie - stwierdziła Aleksandra Libera, kierownik wypożyczalni filii nr 8 MBP w Tczewie (nowy gmach). - Są tu książki zarówno dla dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Oferujemy książki w wersji tradycyjnej, ale też audiobooki do słuchania. Książki umieszczone są na nowych regałach. Pomiędzy nimi znajdują się fotele i sofy. Można przysiąść z książką i przeczytać jej fragment lub przejrzeć. Przestrzeń jest o wiele przyjaźniejsza dla czytelników, którzy lubią spędzać czas z książką.
Dodajmy, że 40 tys. tomów układano ok 6 tygodni, a sam budynek oprócz wypożyczalni dysponuje salą konferencyjną, osobnymi pomieszczeniami magazynowymi, gdzie umieszczono najciekawsze eksponaty oraz Sekcję Historii Miasta. Dzięki temu archiwalia, zawierające wiele cennych zbiorów z historii Tczewa, będą lepiej zabezpieczone i wyeksponowane. Cały budynek będzie objęty siecią wi-fi. Atrakcją będzie niewątpliwe novum czyli wrzutnia książek, które będzie można oddać o każdej porze dnia i nocy.
Systemy bezpieczeństwa
45.,09Co ważne, w gmachu tym znajdzie swoją nową siedzibę redakcja „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”, co ułatwi kontakt z autorami. Powierzchnia użytkowa zmodernizowanego budynku to 542 m2, z czego większość będzie dostępna dla czytelników i animatorów kultury.
Projektantami nowego obiektu są inż. Andrzej Bela i mgr inż. arch. Małgorzata Waśniewska. W obiekcie zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych. Biblioteka jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada równocześnie wiele innowacyjnych systemów zapewniających bezpieczeństwo osób oraz zbiorów. Wysokie standardy spełnia system przeciwpożarowy, klimatyzacyjny i wentylacyjny, które – jak dowiodły ostatnie ciepłe miesiące letnie – stają się niezwykle ważnym wyposażeniem gmachów użyteczności publicznej. Zadbano także o wysokiej jakości system alarmowy.
(tomm)
GALERIA ZDJĘĆ Z OTWARCIA DO OBEJRZENIA POD LINKIEM:
Napisz komentarz
Komentarze