Miejscowość leżąca w południowej części Pojezierza Kaszubskiego znalazła się po pierwszym rozbiorze naszego państwa w pruskich granicach. Do XIX wieku miasto było w regionie ośrodkiem rolniczym. Szybko się rozwijało dzięki połączeniom drogowym z Tczewem, Gdańskiem, czy Chojnicami. Po pierwszej wojnie światowej Kościerzyna weszła w skład II RP. W dwudziestoleciu prężnie działał tutaj przemysł przetwórczy.
Więcej o stolicy powiatu dowiemy się w Muzeum Ziemi Kościerskiej (Rynek 9). Obiekt jest dostępny dla zwiedzających cały tydzień (poniedziałki 10:00 — 16:00, wtorki-soboty 10:00 — 18:00, niedziele 12:00 — 18:00). Bilet normalny kosztuje 7 złotych, a ulgowy 6. Dzieci, które nie ukończyły 7 roku życia, wchodzą na wystawę za darmo.
W Kościerzynie znajduje się też Muzeum Kolejnictwa (ul. Towarowa 7). Po przymusowym lock-downie kraina historycznych lokomotyw wróciła do pracy 8 lipca. Jak podaje oficjalna strona muzeum, turyści mogą zobaczyć 18 parowozów i 47 różnych typów pojazdów szynowych. Gratka dla miłośników kolei jest otwarta 7 dni w tygodniu (poniedziałki 10:00 — 16:00, wtorki-niedziele 10:00 — 18:00). Opłaty za wejście są trochę droższe niż w przypadku poprzedniego muzeum. Za bilet będziemy musieli zapłacić 10 złotych, natomiast za ulgowy 8 złotych. Prawdziwym beneficjentem kościerskich atrakcji turystycznych są dzieci do lat 7. W Muzeum Kolejnictwa mają również zapewnione bezpłatne zwiedzanie.
Fani motoryzacji wszelakiej mogą też wstąpić do muzeum American Old Cars przy ulicy Mazurka Dąbrowskiego 4. Jeśli nazwy takie jak Cadillac, czy Lincoln nie mają przed Tobą tajemnic, jest to miejsce dla Ciebie. Muzeum cechuje się brakiem obsługi. Jest automatyczna. American Old Cars czeka na zwiedzających codziennie od 10:00 do 20:00. „Wejściówka” kosztuje 10 złotych. Osoby objęte ulgą zapłacą 8 złotych. Darmowe bilety mają zapewnione dzieci do lat 6.
W mieście nie brakuje restauracji. Bar mleczny PRL (Rynek 1 – blisko Muzeum Ziemi Kościerskiej) aktualizuje swoje menu codziennie. Jeśli chcemy sprawdzić, co możemy danego dnia zjeść, możemy wejść na profil lokalu na Facebooku, gdzie właściciele publikują aktualny jadłospis. Bar jest otwarty codziennie od 11:00 do 16:00. Przy ulicy Słodowej 3 funkcjonuje restauracja Stary Browar, gdzie poza obiadem, możemy spróbować lokalnego piwa. Na głodnych ludzi właściciele czekają od poniedziałku do niedzieli (12:00 — 22:00). Natomiast w hotelu Gryf (ul. Ogrodowa 2) można zajść do otwartej codziennie (11:00 — 21:00) pierogarni.