Początek agresji sowieckiej na Polskę.
Oddziały sowieckie napotykają na opór jednostek Korpusu Ochrony Pogranicza (m.in. Pułku „Sarny”, Zgrupowania „Małyńsk”, batalionów: „Kleck”, „Ludwikowi”, „Sienkiewicze”, „Dawigródek”) i Wojska Polskiego (często improwizowanych, np. Brygady Rezerwowej Kawalerii Wołkowysk) w wielu punktach wzdłuż granicy oraz w głębi polskiego terytorium, m.in. pod Kowlem, Sarnami, Baranowiczami, Dubnem, Oranami i Tarnopolem. W organizacji polskiej obrony szczególną rolę odgrywa zastępca dowódcy KOP gen. Wilhelm Orlik-Rückemann.
Atak wojsk Armii Czerwonej na Polskę był pogwałceniem prawa międzynarodowego oraz paktów, umów zawartych pomiędzy Polską i ZSRR tj. traktatem ryskim z 1921 roku oraz aktem o nieagresji z 1932 roku. Sytuacja Polski stała się beznadziejna. Dowództwo wydało rozkaz o nieprowadzeniu walk z najeźdźcami ze wschodu, toteż Armia Czerwona szybko poruszała się w głąb kraju. Nie wszyscy usłuchali rozkazu i dochodziło do walk. Polscy żołnierze i ludność cywilna zostali brutalnie potraktowani, wielu zostało zamordowanych. Od tej chwili wojsko polskie walczyło z dwoma okupantami na 2 frontach walk z Niemcami i ZSRR. Dziesięć dni później obaj najeźdźcy; podpisali między sobą traktat o granicach i przyjaźni. Wojna była przegrana, a naród polski czekała długa krwawa niemiecko-radziecko niewola.
Pamięć bohaterom!
Także w Tczewie uczczono 81 rocznicę tego wydarzenia już po raz szósty Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława zainicjował uroczyste spotkanie tych, którzy pamiętają, iż w 1939 roku napadł na Polskę też Związek Radziecki. Trwałym wyrazem jest duża tablica granitowa na budynku Fabryki Sztuk pod którą Starosta Tczewski ,przedstawiciele PIS w Tczewie oraz przedstawiciele Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława zapalili znicze pamięci , po czym na dziedzińcu Fabryki Sztuk odbyły się uroczystości z programem artystycznym przygotowanym przez tczewską młodzież, oddającą hołd bohaterskim obrońcom naszych granic. Wszystkie te uroczystości poprzedziła Msza Święta w tczewskiej Farze
Napisz komentarz
Komentarze