Do dyspozycji zwiedzających były także dwie wystawy sztuki współczesnej Iwony Szpak-Pawłowskiej, profesor UMK w Toruniu oraz fotografie Wojtka Moskwy, opatrzone autorskim komentarzem.
Co ciekawe w tych dniach na ulicach Starego Miasta można było spotkać się Krzyżaków oraz żołnierzy cesarskich z doby epoki napoleońskiej, damy dworu, a nawet braci kurkowych – obowiązkowo w strojach szlacheckich.
A w kamienicy przy ul. Podmurnej 12 na uczestników gry czekał marynarz. W tym momencie warto zaznaczyć, że kilka tygodni temu w placówce Fabryki Sztuk pojawiła się nowa wystawa opowiadająca o powstaniu Szkoły Morskiej w Tczewie i jej 10-leciu w Grodzie Sambora.
Wisienką na torcie atrakcji Fabryki Sztuk był koncert online oraz na żywo zespołu Cuarteto Re!Tango, który tworzą klasycznie wykształceni muzycy: Paweł A. Nowak – bandoneon, Łukasz Perucki – skrzypce, Paweł Zawada – fortepian i Sebastian Wyszyński – kontrabas.
Dziedziniec wypełniały kramy rzemieślnicze: szewski, kowalski, zielarski oraz rękodzielniczy.
W średniowiecznym skryptorium dzieci malowały gęsim piórem, a na koniec można było sobie zrobić zdjęcie w fotobudce.
Jak napisali organizatorzy: „weekend Muzeów miał również wirtualną odsłonę. Temat przewodni wydarzenia dotyczył 761. urodzin naszego miasta. Tczew ma długą i bogatą historię, którą można poznać poprzez pryzmat artefaktów zgromadzonych w różnych instytucjach. Pokazane one zostały w filmach dostępnych na fanpage’u i kanale YouTube Fabryki Sztuk.”.
(tomm)
Fot. Z. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze