Nawigacja klasyczna - podstawa każdej morskiej przeprawy
Rozpoczynając przygodę z żeglugą, pierwszym i jednym z najważniejszych kroków jest nauka nawigacji klasycznej. Odpowiednie szkolenia są niezbędne, aby móc wypłynąć na otwarte wody - zarówno pod kątem prawnym, jak i naszego bezpieczeństwa. Dobrany do naszych potrzeb kurs nawigacji pozwala zapoznać się z najważniejszymi terminami żeglarskimi oraz przełożyć je na praktykę.
Obecność urządzeń GPS ułatwia pływanie, lecz wystarczy chwila, by ich działanie zostało zachwiane, przez co zostajemy zdani sami na siebie. Szkoląc się poznajemy obszerny świat nawigacji oraz wszelkie procedury bezpieczeństwa, które pozwalają na realizowanie swojej pasji w pozbawiony ryzyka sposób - nawet wtedy, gdy GPS zawiedzie. W ich trakcie uczymy się czytania z map, ale również posługiwania się kompasem. Jego obsługa jest szczególnie ważna pod kątem znajomości deklinacji i dewiacji. Więcej o deklinacji magnetycznej dowiesz się na FairWinds.pl.
Co to jest deklinacja magnetyczna?
Kompas to urządzenie, na które składa się tarcza z wypisanymi kierunkami świata oraz igła magnetyczna, wskazująca nasze aktualne położenie. Wiele osób zastanawia się jednak, jak to możliwe, że igła kompasu jest w stanie prawidłowo wskazać biegun północny, skoro prawa fizyki podpowiadają, że to różnoimienne ładunki powinny się przyciągać, nie zaś takie same. Aby zrozumieć działanie kompasu, a później także pojęcie deklinacji magnetycznej, wpierw należy uświadomić sobie, że bieguny geograficzne i magnetyczne się nie pokrywają.
To oznacza, że na biegunie geograficznym północnym znajduje się biegun magnetyczny południowy, a na geograficznym południowym - magnetyczny północny. Jednak ze względu na to, że aktywność elektromagnetyczna Ziemi zmienia się wraz z biegiem lat, zmieniając tym samym położenie biegunów magnetycznych, sprawia, że są one nieznacznie przesunięte względem geograficznych biegunów. I właśnie tym niewielkim kątem w położeniu obu biegunów jest deklinacja magnetyczna.
Dokładna definicja deklinacji magnetycznej mówi, że jest to poziomy kąt pomiędzy południkiem geograficznym i magnetycznym w danym miejscu na Ziemi. Może być ona dodatnia, czyli wschodnia, jeśli północ wskazywana przez kompas jest względem północy geograficznej przesunięta w prawo, oraz ujemna, czyli zachodnia, gdy północ kompasu względem północy geograficznej przesunięta jest w lewo.
Czym jest dewiacja kompasu?
Dewiacja kompasu to wyrażona w stopniach różnica między kursem kompasowym a magnetycznym, która może być dodatnia (inaczej wschodnia, gdy północ kompasu odchylona jest w prawo) bądź ujemna (inaczej zachodnia, gdy północ kompasu odchylona jest w lewo). Zakłócenia odbioru ziemskiego pola magnetycznego przez kompas mogą powodować obiekty znajdujące się w jego pobliżu, np. różnego typu urządzenia, metalowe elementy statku czy nawet przewożony złom. Ważne jest więc, aby systematycznie kontrolować używane kompasy i mieć na względzie czynniki, jakie mogą doprowadzić do ich dewiacji.
Kiedy należy wziąć pod uwagę deklinację i dewiację? Na co mają wpływ?
Magnetyczna deklinacja kompasu wraz z jego dewiacjami musi być znana każdemu żeglarzowi z jednego, bardzo ważnego powodu - jest to całkowita poprawka, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyznaczaniu kierunku podróży. Brak uwzględnienia ich w czasie żeglugi po otwartym morzu spowoduje wiele problemów, m.in. zagubienie, obranie niepoprawnego, czasem nawet niebezpiecznego toru, a co za tym idzie - zagrożenie dla zdrowia osób obecnych na pokładzie. Dbajmy więc o prawidłowy odczyt położenia, a żegluga stanie się wyłącznie przyjemnością.
Napisz komentarz
Komentarze