Pierwszym transportem przywieziono przedstawicieli duchowieństwa, nauczycieli, członków Związku Zachodniego, Ligi Morskiej i Kolonialnej, przedstawicieli polskich stronnictw i partii politycznych, urzędników oraz zaangażowanych w działania na rzecz polskości na terenie Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza Gdańskiego. Łącznie około 150 osób. Wielu z nich zginęło podczas dwóch egzekucji 11 stycznia i 22 marca 1940 r.
Obóz Stutthof status „państwowego obozu koncentracyjnego” uzyskał 7 stycznia 1942 r., faktycznie założony został 2 września 1939 r. W pierwszej fazie miał odegrać szczególną rolę w realizacji rozwiązania kwestii polskiej na terenie Pomorza Gdańskiego. W ciągu ponad 5 lat zarejestrowano w nim łącznie około 110 tys. więźniów z 28 państw. Liczbę ofiar szacuje się na około 63 - 65 tys. (ok. 23 tys. zmarłych to ofiary ewakuacji KL Stutthof).
W czwartek 2 września odbyły się o godz. 12.00, w Muzeum Stutthof w Sztutowie odbyły się uroczystości upamiętniające pierwszy transport więźniów do niemieckiego obozu śmierci KL Stutthof. Pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa złożono kwiaty i zapalono znicze. W tym samym dniu o godzinie 10:45 obok budynku byłego krematorium zostanie odprawiona Msza Św. w intencji ofiar obozu Stutthof, której przewodniczył będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Jacek Jezierski, biskup diecezji elbląskiej
Wydarzeniem towarzyszącym było otwarcie wystawy „Nieść chętną pomoc bliźnim. Harcerze w KL Stutthof”.
Napisz komentarz
Komentarze