Pomoc w Gdańsku dla osób z Ukrainy od momentu wybuchu wojny odbywa się nieustannie i na wielu poziomach. Swój wkład w te działania mają także instytucje kultury. Są to inicjatywy, które pomimo trudnych realiów dają możliwość integracji, wytchnienia i przyjemnego spędzenia czasu.
- Dotychczas w Gdańsku otworzyliśmy już dwa punkty informacyjne, jeden naprzeciwko Dworca Głównego PKP w budynku dawnego kina Krewetka, drugi przy ul. Dolna Brama 8, a także miejsca noclegowe, buforowe i te docelowe, a także miejsca wydawania darów na terenie całego miasta. Osoby, które tu przyjeżdżają, potrzebują także pomocy w znalezieniu szkoły, pracy oraz integracji ze społecznością lokalną - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Jestem wdzięczna instytucjom kultury za szybką reakcję i za szybkie stworzenie ogromnej, interesującej i bogatej oferty integracji. Chcemy, aby osoby przyjeżdżające do Gdańska miały możliwość zrelaksowania się, poznania naszej kultury i podzielenia się także swoją. Chcemy się wzajemnie poznawać i dawać moment wytchnienia. Korzystajmy z tej bogatej oferty, dzielmy się nią i dajmy ludziom odpocząć w tym trudnym dla nich momencie.
Pomoc organizowana jest często oddolnie, gdzie każdy stara się ją nieść najlepiej jak potrafi, z wykorzystaniem wszystkich swoich możliwości.
- Dla osób urodzonych krótko po II wojnie światowej, wojna była obecna na co dzień i bardzo realna. Była obecna w kulturze, sztuce, rozmowach i życiu rodzinnym. Całe dziesięciolecia później, kiedy wojna stała się już pewnego rodzaju abstrakcją nie myśleliśmy, że w Europie będziemy oglądać płonące wieżowce i tragedię, jaka spotkała Ukrainę. Potwór ze wschodu się obudził i to są fakty, które zmieniają nasz świat. On już nie będzie taki sam. Teraz musimy cześć siebie oddać innym. Polskie społeczeństwo otwiera ramiona przed uchodźcami, pomagamy im na wiele różnych sposobów, bardzo spontanicznie i bardzo empatycznie. Instytucje kultury oddolnie, z własnej inicjatywy organizują wiele działań. W Filharmonii Bałtyckiej rozbrzmiały ukraińskie utwory, w Operze Bałtyckiej odbył się wieczór ukraińskiej poezji. Biblioteka uruchomiła kursy językowe, przygotowywane są także rezydencje artystyczne. Myślimy o ofercie kulturalne dla naszych gości, którzy są tu z nami, i którym poza podstawowymi potrzebami życiowymi jest też potrzeba kultura – mówił Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Przewodnik po ofercie
W instytucjach kultury powstają świetlice dla dzieci. Nie brakuje także innych inicjatyw.
- Aktualnie wszyscy odrabiamy lekcję z solidarności. Reagują na to instytucje kultury i dzielą się swoimi zasobami. Wygospodarowane zostały miejsca dla świetlic, w których jest prowadzona szeroka oferta zajęć, które najkrócej można określić jako półkolonie. Aktualnie w dziesięciu gdańskich instytucjach kultury zapewniamy opiekę dla ok. 300 dzieci – mówiła Barbara Frydrych, dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury. - Instytucje kultury włączają się także we wszystkie akcje pomocowe. Odbywają się zbiórki pieniędzy i darów, aukcje sztuki, koncerty charytatywne. Prowadzone są kursy językowe i lekcje muzealne. Instytucje w swoich pokojach rezydencyjnych przyjmują także uchodźców z Ukrainy.
Na stronie Instytutu Kultury Miejskiej znajduje się zakładka, w której można znaleźć wszystkie praktyczne informacje. Powstały także ulotki w dwóch językach – polskim i ukraińskim, w których przedstawiona jest oferta zajęć i zasady uczestnictwa
Europejskie Centrum Solidarności wspiera na wielu poziomach
Swoją ofertę przygotowało także Europejskie Centrum Solidarności. Instytucja zaprasza do Wydziału Zabaw i na wystawę stałą, którą można zwiedzić z audio przewodnikiem w języku ukraińskim. Prowadzone są także warsztaty i webinary m.in. Jak przyjmować osoby w Ukrainy w swoim domu? Jak dbać o siebie pomagający innym oraz Konsekwencje migracji. Jak wspierać dzieci i dorosłych?
Podczas konferencji Basil Kreski, dyrektor ECS mówił także o szerokim wymiarze pomocy i znaczeniu solidarności w obecnych czasach.
- Jesteśmy instytucją prowadzoną przez miasto i Pomorze, ale otworzyliśmy drzwi i chcemy być instytucją dla naszych partnerów, którzy dzisiaj nie mogą zrealizować swoich programów w Ukrainie. Ta instytucja jest europejskim azylem – mówił Basil Kerski, dyrektor ECS - W działaniu postarajmy się połączyć pomoc humanitarną z mnożeniem naszych kompetencji. To nie jest tylko wyzwanie dla migrantów. Nie tylko oni muszą się uczyć nas, ale też my ich. Ale to uczenie się Ukrainy to uczenie się miejsca, w którym żyjemy i obrona tych wartości, bo ona w aktualnej sytuacji są zagrożona. My jako ECS cieszymy się, że Ukraińcy żyjący na Pomorzu zgłosili się do nas. W ten sposób powstało Centrum Informacji i Koordynacji „Dla Ukrainy razem – Для України Разом”, które znalazło siedzibę na trzecim piętrze ECS. To inicjatywa, która łączy pomoc humanitarną, ale też wojnę z dezinformacją – mówił Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.
Muzeum Gdańska zaprasza na zwiedzanie i zajęcia
Nieodpłatny wstęp do oddziałów Muzeum Gdańska oraz cykl zajęć stacjonarnych i online dla dzieci i młodzieży szkolnej z Ukrainy to propozycje kompleksowego wsparcia w związku z działaniami wojennymi za naszą wschodnią granicą. O szczegółach podczas konferencji opowiedział Janusz Marszalec, zastępca dyrektora ds. rozwoju oddziałów Muzeum Gdańska.
– Muzeum Gdańska jest solidarne z Ukrainą. Traktujemy obywateli objętego wojną kraju jak gości, jak swoich. Otwieramy przed nimi nasze muzeum i serca. Od początku nasi pracownicy włączyli się w akcji pomocy. Teraz czas na działania systemowe w trzech obszarach. – mówił Janusz Marszalec, zastępca Dyrektora Muzeum Gdańska – Pierwszym z nich jest otwarcie oddziałów Muzeum Gdańska. Ofertę adresujemy od 19 marca do obywateli Ukrainy oraz ich polskich opiekunów. Z kolei od 22 marca rozpoczynamy cykl zajęć edukacyjnych opowiadających o Gdańsku. Warsztaty „Tak tu mówimy. Tak tu żyjemy” przeznaczone są dla dzieci w wieku 9-17 lat i ich rodziców. Maksymalna liczba uczestników na zajęciach wynosi 10 osób. Myślimy również o pomocy nauczycielom z Gdańska i całej Polski oraz uczniach z Ukrainy. Zajęcia online w językach polskim oraz ukraińskim to trzeci obszar wsparcia solidarnego z Ukrainą Muzeum Gdańska.
Oferta dla obywateli Ukrainy zorganizowana przez gdańskie instytucje kultury
Ukraińskie rodziny zaproszone są do bezpiecznych i przyjaznych miejsc, gdzie dobrze i twórczo można spędzić wolny czas. Wiele zajęć jest zaplanowanych tak, aby rodzice mogli pozostawić dzieci pod opieka animatorów posługujących się językiem ukraińskim. Udział w zajęciach jest nieodpłatny.
Gdański Teatr Szekspirowski ul. Bogusławskiego 1 wejście od ul. Zbytki
Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy
Dla kogo: dzieci w wieku 5-12 lat
Rodzaj zajęć: świetlica dla dzieci i miejsce odpoczynku dla opiekunów, aktywności ruchowe i plastyczne
Szczegóły: dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim, rodzic lub opiekun musi pozostać na miejscu. Dla opiekunów przygotowana jest kawa, herbata i dostęp do WI-FI.
Kiedy: środa, czwartek, piątek: 15.00–19.00
Zapisy: przez formularz na miejscu i w Internecie
Kontakt: tel. 698 034 820
Dodatkowe działania: udostępnienie pokoi rezydencyjnych dla artystów ukraińskich z Kijowa
Zbiórka pieniężna dla Ukrainy przez Fundację Damy Radę podczas wydarzeń w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Gdańska Galeria Miejska, wejście na zajęcia od ul. Grobla I
Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy
Dla kogo: dzieci od 4 roku życia
Rodzaj zajęć: sztuka i inne zajęcia twórcze, jak lepienie z gliny, czytanie bajek, rysowanie
Szczegóły: dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim
Kiedy:
- poniedziałek: 10.00–15.00
- wtorek: 13.30–15.30
- środa: 10.00–15.00 (z wyjątkiem 16 marca: 13.00–15.00)
- czwartek: 10.00–15.00
- piątek: 13.00–15.00 (z wyjątkiem 25 marca: 13.00–15.00)
Zapisy nie obowiązują
Kontakt: e-mail: [email protected] lub tel. 501 520 149
Dodatkowe działania: zbiórki darów w trzech oddziałach GGM przy ul. Powroźniczej, Piwnej i Szerokiej.
Program rezydencyjny w ramach partnerstwa w sieci Icorn – sieć udzielająca schronienia artystom, których życie jest w zagrożeniu – do końca sierpnia przebywa w Gdańsku białoruska artystka Lesia Pcholka.
Centrum Sztuki Współczesnej „Łaznia” CSW ŁAZNIA 1 ul. Jaskółcza 1
Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy
Dla kogo: dzieci w wieku 5–12 lat
Rodzaj zajęć: sztuka i inne zajęcia twórcze
Szczegóły: dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim, rodzic lub opiekun nie musi pozostać na miejscu. Dla opiekunów, którzy zdecydują się zostać przygotowany jest pokój wyciszenia, dostęp do WI-FI i komputer z możliwością drukowania.
Kiedy: wtorek, środa, piątek: 9.00–15.00
Zapisy: w dzień poprzedzający zajęcia: 17.00–19.00 na e-mail: [email protected] lub tel.: 535832037
Pozostałe działania:
- Bezpłatny wstęp na wystawy w CSW Łaźnia dla osób z Ukrainy przybyłych po 24.02.
- 25 marca, godz. 19.00, LKW Gallery ul. Szopy - zbiórka funduszy dla Ukrainy prowadzona przez Fundację Art Not War podczas finisażu wystawy Magdaleny Sadłowskiej "Easy Steps to Safe"
- 24 i 31 marca, KinoPort w Łaźni 2 - pokazyfilmów ukraińskich z polskimi napisami - blok filmów krótkometrażowych oraz pełnometrażowy film; dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany Fundacji Luna, która wspiera Ukraińców w Polsce.
Instytut Kultury Miejskej ul. Długi Targ 39/40
Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy
Rodzaj zajęć: świetlica międzypokoleniowa dla dzieci w każdym wieku, młodzieży i dorosłych dostępne są w niej książki w języku ukraińskim i rosyjskim, gry, puzzle, zabawki.
Szczegóły: obecni są animatorzy mówiący w języku ukraińskim. Dla opiekunów przygotowano dostęp do komputerów z możliwością drukowania i dostępem do WI-FI oraz ciepłe napoje. Istnieje możliwość pozostawienia dziecka od 6 r.ż. pod opieką animatorek, na czas ustalony indywidualnie. W przypadku dzieci poniżej 6 r.ż. rodzic lub opiekun musi pozostać na miejscu.
Kiedy: poniedziałek – piątek: 10.00–16.00
Kontakt: e-mail: [email protected] tel. 698 034 820
Pozostałe działania:
- Rezydencje literackie dla autorów i autorek z Ukrainy – dwa jednomiesięczne pobyty rezydencyjne.
- Przygotowywane są także spacery informacyjne w j. ukraińskim po Śródmieściu Gdańska. Podczas spaceru przekazywane będą informacje, gdzie załatwić formalności urzędowe, otrzymać wsparcie edukacyjne i materialne i jak poruszać się komunikacją miejską.
Gdański Archipelag Kultury Scena Muzyczna GAK ul. Nowiny 2b
Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy
Do kogo: dzieci w wieku 4–8 lat
Rodzaj zajęć: warsztaty plastyczne i ruchowe
Szczegóły: dziecko pozostawia się pod opieka animatorów ze znajomością języka ukraińskiego. Rodzic lub opiekun nie musi pozostać na miejscu.
Kiedy: poniedziałek – piątek: 10.00–14.00
Zapisy: e-mail: [email protected] lub tel. 515 394 696
Pozostałe działania:
- Od kwietnia planowany jest intensywny kurs języka polskiego dla obcokrajowców (od kwietnia)
- W razie zapotrzebowania w 4 oddziałach GAK (Winda GAK; Stacja Orunia GAK; Dom Sztuki GAK; Plama GAK) możliwość udostępnienia sal z dostępem do sanitariatów na potrzeby zakwaterowania imigrantów.
- Na 9 kwietnia, w Stacji Orunia GAK ul. Dworcowa 9 zaplanowani wieczór wsparcia społeczności ukraińskiej – koncert chóru ukraińskiego połączony z kiermaszem oraz licytacją.
- W razie zapotrzebowania instytucja oferuje także wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.
Miejski Teatr Miniatura al. Grunwaldzka 16
Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy
Dla kogo: dzieci od 5 roku życia
Rodzaj zajęć: spektakl dla dzieci w języku ukraińskim lub bez słów i warsztaty teatralno-plastyczne
Kiedy: 15–17 marca: 15.00–17.00 (dla dzieci z opiekunami), 24–25 marca: 12.00–15.00, 29–30 marca: 12.00–15.00
Szczegóły: dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim, rodzic lub opiekun nie musi pozostać na miejscu (z wyjątkiem dni 15-17 marca)
Zapisy: e-mail: [email protected] lub tel. 601 628 377, 58 341 94 83 Informacje: Adam Gibki, e-mail: [email protected], tel. 515 292 235
Dodatkowe działania:
- Bilety w cenie 1zł dla uchodźców z Ukrainy (dzieci i dorosłych) dostępne są na każdy spektakl własny wystawiany na scenach Miejskiego Teatru Miniatura, w miarę dostępności miejsc.
Europejskie Centrum Solidarności pl. Solidarności 1
Wydział Zabaw przestrzeń wspólnej zabawy dzieci z Ukrainy i Polski
Dla kogo: dzieci do 10 roku życia
Rodzaj zajęć: dwie możliwości spędzenia czasu: 1. przestrzeń wspólnej zabawy dzieci i rodziców/opiekunów (obowiązkowo do 5 roku życia). 2. zabawa pod opieka animatorek, czas wolny dla rodziców (od 5 roku życia)
Szczegóły: początek zawsze o pełnej godzinie, maksymalny czas wizyty: 2 godziny, opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim, do sali nie wchodzi się w obuwiu zewnętrznym,
Kiedy: poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 10.00–17.00, sobota, niedziela: 10.00–18.00
Zapisy: należy udać się do kasy po bezpłatny bilet lub z wyprzedzeniem można pobrać bezpłatny bilet na konkretny dzień i godzinne. Przy kasie należy okazać dokument potwierdzający przybycie do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022.
Kontakt: informacja w języku ukraińskim tel. 58 772 41 21
Dodatkowe działania:
- Nieodpłatny wstęp na wystawę stałą. Wystawa stała ECS opowiada o drodze do wolności Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, również Ukrainy. Po wystawie prowadzi audioprzewodnik, który w ciekawy sposób prezentuje treści i zachęca dzieci do rozwiazywania zagadek. Zapisy: należy udać się do kasy po bezpłatny bilet. Tam należy okazać dokument potwierdzający przybycie do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022.
- Cykl warsztatów i spotkań wzmacniających dla osób pomagających uchodźcom
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku Biblioteka Kokoszki ul. Azaliowa 18
Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy
Dla kogo: dzieci od 5 roku życia
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne i językowe dla dzieci, zabawy na świeżym powietrzu w pobliskim parku
Szczegóły: rodzic lub opiekun musi pozostać na miejscu
Kiedy: poniedziałek – piątek: 11.00–15.00
Kontakt: e-mail: [email protected] lub tel. 58 500 00 86
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku Biblioteka Pilotów ul. Pilotów 3
Dla kogo: dzieci w wieku 6–10 lat
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne, literackie, wspólne czytanie książek, gry planszowe i zabawy
Szczegóły: dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim, rodzic lub opiekun nie musi pozostać na miejscu
Kiedy: start: 16 marca, środa: 10.00–13.00
Zapisy: tel. 724 475 437 poniedziałek – piątek: 9.00-16.00
Pozostałe działania:
- Biblioteka Główna - 3-miesięczny kurs języka polskiego dla osób z Ukrainy (brak wolnych miejsc).
- Zbiórka książek i żywności w filiach biblioteki
- Utworzenie w filiach Biblioteki przyjaznych przestrzeni dla rodzin z Ukrainy z kawą, herbatą i grami planszowymi dla dzieci.
Lista filii na stronie: wbpg.org.pl
Klub Żak
Nieodpłatny wstęp na wystawę w galerii Klubu ŻAK
Bezpłatne wejściówki (do odbioru w kasie Klubu) dla osób z Ukrainy na marcowe koncerty podczas wiosennej odsłony Festiwalu Jazz Jantar
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
2 kwietnia, godz. 19.30, Archikatedra Oliwska w Gdańsku - zbiórka pieniężna na rzecz Ukrainy prowadzona przez Caritas Polska podczas koncertu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis
Muzeum Gdańska, Ratusz Głównego Miasta ul. Długa 46/47
Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy „Tak tu mówimy. Tak tu żyjemy”
Dla kogo: dzieci w różnym wieku, w zależności od terminu
Rodzaj zajęć: nauka języka polskiego oraz ciekawostki na temat Gdańska i jego historii
Szczegóły: dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim, otrzymają przekąski i upominki, rodzic lub opiekun nie musi pozostać na miejscu
Kiedy: start: 22 marca
- wtorek: 12.30–17.00, 12–14 lat
- środa: 14.30–19.00, 14–17 lat
- czwartek: 10.00–14.30, 6–9 lat
- piątek: 10.00–14.30, 9–12 lat
Rodzaj zajęć: „Warsztaty sztuki Vasyla Netsko” warsztaty artystyczne, ćwiczenia sportowe
Szczegóły: w zajęciach muszą uczestniczyć rodzice
Kiedy: start: 28 marca, poniedziałek10.00-14.00
Zapisy: sms, tel. 509 226 251. W wiadomości należy podać termin zajęć, imię i nazwisko opiekuna oraz liczbę osób i wiek dzieci
Lekcje online (oferta dla nauczycieli z Polski)
- Dwujęzyczne lekcje online dla nauczycieli prowadzących klasy międzynarodowe
- Terminy: od poniedziałku do piątku, w uzgodnionym terminie
- Kontakt: [email protected]
Nieodpłatny wstęp do oddziałów Muzeum Gdańska
- Bezpłatne wejściówki do oddziałów Muzeum dla osób z Ukrainy oraz obywateli Polski będących ich przewodnikami (1 przewodnik na grupę do 10 osób).
- Ratusz Głównego Miasta ul. Długa 46/47
- Dwór Artusa Długi Targ 43/44
- Dom Uphagena ul. Długa 12
- Muzeum Bursztynu ul. Wielkie Młyny 16
- Muzeum Poczty Polskiej pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
Cappella Gedanesis ul. Nowe Ogrody 35
Opieka dzienna dla dzieci z Ukrainy
Dla kogo: dzieci w wieku 6–12 lat
Rodzaj zajęć: twórcza
zabawa – zajęcia muzyczne i plastyczne
Szczegóły: dzieci otrzymają ciepłe i zimne napoje oraz przekąski. Dziecko zostaje pod opieka animatora mówiącego w języku ukraińskim. Rodzic lub opiekun nie musi pozostać na miejscu
Kiedy: 16 marca: 10.00–14.00, 21 marca: 10.00–14.00, 23 marca: 10.00–14.00, 28 marca: 10.00–14.00, 30 marca: 10.00–14.00
Zapisy: tel. 534 400 848, informacja w języku rosyjskim 534 400 848, 534 400 848, informacja w języku polskim 534 400 848, 603 086 600
Kontakt: e-mail: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze