Dzięki specjalnej ustawie, uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS przez czas zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce. Mogą oni liczyć na świadczenia „500 plus”, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
Od 26 marca, czyli od udostępnienia na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS możliwość składania wniosków o „500 plus” po ukraińsku, na Pomorzu zarejestrowano blisko 22 tys. wniosków o to świadczenie. Obejmują one ponad 33 tys. dzieci. Wnioski dotyczą bieżącego okresu świadczeniowego, który skończy się 31 maja tego roku, jak i kolejnego, który rozpocznie się 1 czerwca.
Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego tego z powodu wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu.
Do złożenia elektronicznych wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. W razie problemów pracownicy ZUS pomogą wypełnić i złożyć wniosek.
Napisz komentarz
Komentarze