Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. się płk Weronika Sebastianowicz – żołnierz AK i łagierniczka, działaczka Związku Polaków na Białorusi i prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, Henricus van Tilbeurgh, mieszkający w Holandii twórca fundacji „Wojtek –polscy wyzwoliciele na wszystkich frontach” i posiadacz największej na świecie prywatnej kolekcji związanej z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie, Jerzy Wójcicki, działacz polskiej mniejszości w Winnicy na Ukrainie, Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce – dokumentujący historię Polski i Polonii, Fundacja Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego we Włoszech, János Tischler – historyk węgierski, zasłużony w pielęgnowaniu pamięci historycznej o Polsce i Polakach na Węgrzech, Marco Patricelli – propagator polskiej historii, m.in. autor pierwszej biografii Witolda Pileckiego, ks. Zdzisław Malczewski, aktywny działacz wśród Polonii brazylijskiej stworzył Braspol – największą organizację polonijną w Brazylii, Zjednoczenie Polskie w Johannesburgu – od czasów powojennych nieprzerwanie dbające o podtrzymywanie i propagowanie polskiej tradycji historycznej w RPA.
Zapraszamy do zgłaszania osób i instytucji spoza Polski, szczególnie zaangażowanych w pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, dbających o zachowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju oraz odkrywanie zapomnianych faktów czy osób zasłużonych dla Narodu Polskiego. Laureatem nagrody może zostać osoba niemająca polskiego pochodzenia. Wnioskować można także o uhonorowanie pośmiertne.
Opis, w objętości do 3 stron, powinien uwzględniać działania mające na celu pielęgnowanie pamięci historycznej o Polsce i Polakach poza granicami naszego kraju oraz wspierające IPN w realizacji działalności w obszarach: edukacyjnym, naukowym i wydawniczym. Przykładem takiej działalności jest gromadzenie pamiątek związanych z naszą historią, poszukiwanie, zbieranie i archiwizowanie dokumentów jej dotyczących, opieka nad cmentarzami czy pomnikami, projekty popularyzujące dzieje najnowsze Polski itp. Instytut Pamięci Narodowej, zgodnie z ustawą o IPN z dn. 18.12.1998 r., zajmuje się wydarzeniami z najnowszej historii Polski, szczególnie epoką, w której Polacy walczyli z totalitaryzmami. W związku z tym nagradzane są działania dotyczące okresu pomiędzy 8 listopada 1917 r. a 31 lipca 1990 r.
Wniosek o przyznanie nagrody powinien zawierać dane kandydata, opis jego zasług uzasadniających przyznanie nagrody, dostępne wnioskodawcy kopie dokumentów poświadczających osiągnięcia kandydata. Do wniosku należy dołączyć zgodę kandydata na zgłoszenie (nie dotyczy kandydatów zgłaszanych pośmiertnie). Wyłącznie pisemne zgłoszenia należy nadsyłać do dnia 17 czerwca 2022 r.
Napisz komentarz
Komentarze