Pomorskie na szpikowej mapie Polski
Aktualnie w bazie potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad
1,8 miliona osób! Już 10 000 z nich zostało Dawcą faktycznym, oddając cząstkę siebie potrzebującemu przeszczepienia Pacjentowi. W bazie Fundacji DKMS są także mieszkańcy województwa pomorskiego - aż 159 356 to potencjalni Dawcy szpiku, a 911 z nich jest już Dawcą faktycznym, czyli osobą, która oddała krwiotwórcze komórki macierzyste, by ratować życie osoby walczącej z nowotworem układu krwiotwórczego.
Pomorzanie Dawcami – potencjalnymi i faktycznymi
Znalezienie „bliźniaków genetycznych” dla Pacjentów nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie miasta i jego mieszkańców! Dotychczas w Gdańsku zorganizowano 537 akcji rejestracji, podczas których gdańszczanie mogli dowiedzieć się o idei dawstwa szpiku i dołączyć do grona osób, gotowych oddać cząstkę siebie, by dać szansę na życie osobom cierpiącym na nowotwory krwi. Potencjalni Dawcy Szpiku, pochodzący z Gdańska, to aż 33 968 osób! Pośród nich jest 191 Dawców faktycznych, którzy nie zawahali się pomóc, gdy zadzwonił do nich telefon z Fundacji DKMS.
Dzięki Dawcy szpiku Jacek wygrał swój mecz o życie!
Moją wielką pasją jest piłka nożna, a ukochanym klubem Arka Gdynia. Miałem szczęście grać w Arce w czasie jej największych sukcesów. Wraz z kolegami z drużyny zdobyłem Puchar Polski w 1979 roku. W listopadzie 2013 roku zdiagnozowano u mnie anemię aplastyczną i od tego czasu przebywam w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w oczekiwaniu na przeszczepienie szpiku. – tymi słowami Jacek Pietrzykowski opowiadał swoją historię 9 lat temu. Może to Ty jesteś moim bliźniakiem genetycznym? Tak bardzo chciałbym usiąść na trybunie stadionu, aby kibicować mojej Arce - apelował Jacek.
Mieszkańcy Trójmiasta nie pozostali obojętni na apel piłkarskiej legendy. W trakcie Dni Dawcy szpiku dedykowanych Jackowi do bazy Dawców Fundacji DKMS dołączyło 641 osób, a dziś już 4 z nich jest Dawcą faktycznym. Jacek znalazł swojego „bliźniaka genetycznego”, wygrał walkę z chorobą i dzieli się swoją historią, żeby dać nadzieję Pacjentom, a także pokazać, że Dawcy szpiku ratują życie
Akcje rejestracji dają szansę na życie wielu Pacjentom!
Jedną z 537 akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, zorganizowanych w Gdańsku, był Dzień Dawcy Szpiku dedykowany Wiesławie Abraham. Mieszkanka Gdańska 11 lat temu usłyszała diagnozę ostrej białaczki szpikowej. Zaraz po urodzeniu drugiego syna, usłyszałam tę straszną diagnozę. Zostałam poddana standardowej procedurze leczenia, przez kilka miesięcy przyjmowałam chemioterapię, aby uzyskać remisję - wspomina początki choroby Wiesława Abraham. Następnie plan leczenia zakładał przeszczepienie szpiku. Rodzina i przyjaciele Wiesławy zorganizowali na terenie miasta akcje rejestracji podczas których aż 961 zdecydowało się zostać potencjalnymi Dawcami szpiku.
Pomimo długich poszukiwań w bazie nie było „bliźniaka genetycznego” Wiesławy. Nie mając czasu i innego wyjścia lekarze zdecydowali, że poddadzą mnie procedurze ratunkowego autoprzeszczepu. Taki schemat leczenia w moim przypadku dawał mi tylko kilka procent na wyzdrowienie, a ryzyko nawrotu choroby po przeszczepieniu własnych komórek było bardzo wysokie, a niemalże pewne. – mówi Wiesława. Życie pisze jednak różne scenariusze, mi napisało wyjątkowy! Jestem wielką szczęściarą. 18 maja tego roku minęło 10 lat od autoprzeszczepu moich własnych komórek, a ja niezmiennie cieszę się zdrowiem i mogę patrzeć jak moi synowie dorastają. Wierzę, że w życiu wszystko ma sens i dzieje się po coś. Mimo, że mój „bliźniak genetyczny” nigdy się nie znalazł, to dzięki ogromnemu zaangażowaniu osób, które poruszyła moja historia i zarejestrowały się do bazy Dawców Szpiku już 12 Pacjentów mogło otrzymać szansę na życie. – podsumowuje.
Mieszkańcy pomorza znowu w akcji - rejestracji!
Już 27 i 28 maja, w godzinach 10:00-18:00 przy Bramie Wyżynnej, gdańszczanie będą mogli spotkać się z Fundacją DKMS, by dowiedzieć się więcej o idei dawstwa szpiku i dołączyć do grona potencjalnych Dawców. Przy charakterystycznym czerwono-białym stanowisku Fundacji DKMS na mieszkańców czekać będą wolontariusze, którzy odpowiedzą na pytania, dotyczące idei dawstwa szpiku, a także przeprowadzą przez proces rejestracji osoby, które będą chciały dołączyć do grona potencjalnych Dawców szpiku.
Więcej informacji o Fundacji DKMS
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku
w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 Dawców, spośród których 10 000 (kwiecień 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.
Kontakt dla mediów:
Dagmara Tomeczek
Koordynator ds. Rekrutacji Dawców
e-mail: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze