Wystawa „Szachy Królewskie” prezentowana w Nadbałtyckim Centrum Kultury obejmuje dwa cykle obrazów. Pierwszy z nich, zrealizowany dzięki stypendium MKiDN, poświęcony jest zaginionym klejnotom koronacyjnym władców Rzeczpospolitej. Forma cyklu, którą przyjęłam, aby zaprezentować regalia i ich dzieje, oparta została na symbolice i estetyce gry w szachy. Nawiązanie do królewskiej gry strategicznej wydało mi się najwłaściwsze do ukazania zmiennych losów klejnotów związanych z władzą. Prawdziwe figury szachowe zastąpiłam tu artefaktami związanymi z panowaniem i taktyką. Druga część wystawy, uzupełniająca historie zaginionych regaliów, to obrazy bardziej abstrakcyjne. Ich głównym motywem są ornamenty z adamaszkowych szat Królowej Jadwigi, ujęte w formę pól szachowych. Niektóre z nich pozostały rytmami ozdobnych kwadratów, natomiast inne tworzą przestrzenie na motywy wzięte z herbów, sztandarów czy innych opowieści, mogących kojarzyć się ze strategią i królewskością. Obrazy z tej serii występują w dyptykach, które oprócz nawiązania do pól szachowych tworzą rodzaj ogromnych ksiąg lub arrasów. Ponieważ motyw szachów daje ogromne pole dla wyobraźni, pojawią się na wystawie również mityczne stwory, zastępujące tradycyjne figury szachowe, a zamiast konia znajdzie się również miejsce dla zebry, obmyślającej swój strategiczny plan.
Miejsce wydarzenia: NCK - Ratusz Staromiejski
Wystawa czynna codziennie w godz. 9.00-18.00
Wernisaż: 8.06.2022, godz. 18.00
Wstęp: wolny
O Wildze Badowskiej
Malarka, ilustratorka, graficzka. Pracuje w unikatowej technice własnej (batik i pastele na jedwabiu), wykorzystując doświadczenia pracy z linorytem barwnym. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku, broniąc dyplom w pracowni profesora Kazimierza Ostrowskiego (1986). Dorobek artystki to ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt zbiorowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Ameryce Północnej, Japonii, czy Australii. W roku 2022 przypada 35-lecie jej pracy twórczej. Z tej okazji została laureatką Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego „za niesłabnącą energię artystyczną; z podziękowaniem za współtworzenie krajobrazu kulturalnego naszego
regionu”.
Serdecznie zapraszam do odwiedzenia wystawy, gdzie rzetelny rys historyczny będzie się spotykał z wyobraźnią i rozmaitymi skojarzeniami, które mam nadzieję, będą Państwu towarzyszyć w czasie oglądania.
Wilga Badowska
Napisz komentarz
Komentarze