Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. W jednym z najstarszych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się wielki Jarmark od św. Dominika, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim. Na Jarmark zewsząd przybywali też cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny.
Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Tę tradycję przerwała II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. I to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.
Dziś uroczyste otwarcie Jarmarku obwieszcza światu specjalnie napisany hejnał, do którego każdego roku dopisywana jest kolejna nuta. I tak hejnał „starzeje się” razem z Jarmarkiem. W tym roku będzie miał 760 nut. W tak historycznej oprawie Prezydent Miasta przekazuje kupcom klucz do bram Gdańska.
Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat i stragany pełne najróżniejszych towarów. Pośród nich znaleźć można przedmioty stare, rzadkie i zadziwiające, nie brakuje artystycznego rękodzieła i smakołyków z całego świata. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark odbywa się w przepięknej gdańskiej scenerii.
Jarmark św. Dominika przyciąga do Gdańska turystów z Polski i zagranicy. Główny motyw ich przyjazdu jest jeden: chęć przeżycia czegoś niezwykłego i niezapomnianego. A Jarmark te oczekiwania doskonale spełnia.
JARMARK ŚW. DOMINIKA 2022
LOKALIZACJE:
ARTYŚCI I RZEMIEŚLNICY – Tkacka, Kołodziejska, Podmłyńska, Św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Straganiarska, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna, Szafarnia, Rajska
REGIONALNE PRZYSMAKI - Szeroka, Grobla IV, Szafarnia, Podmłyńska
GASTRONOMIA/FOOD COURT - Park Świętopełka, Szeroka, Grobla II, Targ Rybny, Ołowianka, Rajska
KOLEKCJONERZY - Długie Ogrody
STREFY PROGRAMOWE I ULICZKI TEMATYCZNE:
PRZYSTANEK RÓWNOŚĆ – Skwer Heweliusza / Rajska
PRZYSTANEK RADOŚĆ – Podwale Staromiejskie / Targ Rybny
PRZYSTANEK SMAKÓW – Skwer Świętopełka
PRZYSTANEK OŁOWIANKA POD ŻAGLAMI – Wyspa Ołowianka
ULICZKA POMORSKA – Szeroka (od Grobla II do ul. Tandeta)
ULICZKA LITEWSKA - Szeroka (od ul. Tandeta do Żurawia)
ULICZKA POLSKICH PROJEKTANTÓW – Straganiarska
Napisz komentarz
Komentarze