Następnie zanurzyliśmy się w świat muzycznej nostalgii. Wszystko za sprawą Anny Gacek i jej książki „Ekstaza. Lata 90.”. Rozmowę z autorką poprowadził inny dziennikarz – Piotr Metz.
Z kolei świetnie zapowiadający się autorzy – Sebastian Nowak („Powszednia historia”) i Małgorzata Żarów („Zaklinanie węży w gorące wieczory”) - byli gośćmi i bohaterami spotkania „Niesielankowe debiuty”, które poprowadziła Monika Ochędowska.
W dalszej części dnia na chwile mogliśmy osiąść w codzienności. Przepuszczonej jednak przez literackie filtry rzecz jasna. Próby analizy zmieniającego się w ciągu ostatnich dekad świata za pośrednictwem swoich najnowszych książek podjęli się Dorota Masłowska („Bowie w Warszawie”) i profesor Roch Sulima („Powidoki codzienności”). Rozmowę poprowadził Adam Lipszyc.
O godzinie 15:00 na scenę w Muzeum Miasta Gdyni wkroczyli laureaci tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Prowadzącym i zgromadzonej publiczności opowiadali i swoich przeżyciach i wrażeniach. Przypomnijmy, Kostki Literackie w tym roku zdobyli:
Agnieszka Gajewska, „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia” – kategoria esej,
Justyna Kulikowska, „gift. z Podlasia” – kategoria poezja
Krzysztof Bartnicki, „Myśliwice, Myśliwice” – kategoria proza
Maciej Świerkocki, „Ulisses”, James Joyce – kategoria przekład na język polski
Ostatnia tego dnia rozmowa podjęła temat sensu ponownego przekładania klasyki literatury. O tym, czy warto to robić, dywagowali Anna Bańkowska, Kaja Gucio i Jerzy Jarniewicz, a całość poprowadził Krzysztof Cieślik.
Na tym jednak sobotnie aktywności w Mieście Słowa się nie zakończyły. Na schodach Muzeum Miasta Gdyni wyjątkowy koncert dał Marcin Dymiter – muzyk, autor instalacji dźwiękowych i słuchowisk radiowych, zajmujący się tzw. soundscapingiem, czyli pejzażami dźwiękowymi. Jego książka „Notatki z terenu” była nominowana do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej.
Napisz komentarz
Komentarze