Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” to fundacja, która prowadzi szpital dla dzikich zwierząt. Jej celem jest niesienie pomocy ptakom i drobnym ssakom, które znalezione przez człowieka znajdują się w stanie uniemożliwiającym im bezpieczne życie na wolności.
„Ostoja” pomaga zwierzętom chorym, rannym, osieroconym, które wymagają tymczasowej opieki lub leczenia i rehabilitacji. Dzięki temu pacjenci fundacji otrzymują drugą szansę na powrót i życie w swoich naturalnych warunkach.
Od stycznia br. Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” i miasto Gdynia działają wspólnie. Dzięki takiej współpracy w prosty i szybki sposób możemy zgłosić informację o potrzebującym pomocy zwierzęciu, które otrzyma specjalistyczną pomoc i opiekę.
– Gdynia i jej mieszkańcy od wielu lat otaczają zwierzęta odpowiednią troską, również te dzikie. Robimy to z potrzeby serca i dlatego, że doskonale wiemy, jakie to ważne dla naszego ekosystemu. A teraz, dzięki współpracy z fundacją „Ostoja”, będziemy mogli pomagać chorym czy rannym zwierzętom jeszcze lepiej. Nasz Eko Patrol posiada odpowiedni sprzęt do odłowu i transportu dzikich zwierząt, a „Ostoja” – specjalistów oraz ośrodek rehabilitacyjny – informuje Michał Guć, wiceprezydent Gdynia ds. innowacji.
Jak to działa?
Co należy zrobić, gdy trafimy na potrzebujące pomocy dzikie, egzotyczne lub gospodarskie zwierzę?
Możemy np. poinformować gdyńską Straż Miejską pod nr tel. 986. Dyspozytor zdecyduje, jakie służby trzeba wysłać na miejsce. Strażnicy przeszkoleni do odłowu i transportu dzikich zwierząt należą do doskonale nam znanej jednostki Eko Patrolu.
Możemy również – o ile to nie zagraża naszemu bezpieczeństwu – takie zwierzę samodzielnie dostarczyć do Kliniki Weterynaryjnej przy ulicy Stryjskiej 25. Nie trzeba umawiać się telefonicznie, wystarczy przywieźć zwierzę i wypełnić kartę znalazcy.
Placówka jest czynna codziennie w godz. 7.00-22.00.
Natomiast jeśli mamy wątpliwości, jak pomóc znalezionemu zwierzęciu i czy faktycznie jej potrzebuje oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo, możemy zadzwonić pod tel.: 606 907 740.
Zgłoszone zwierzęta zostaną otoczone specjalistyczną opieką weterynaryjną i przekazane do odpowiednich miejsc lub organizacji. Po udzieleniu pomocy zostaną wypuszczone na wolność.
Pamiętajmy, że każde działanie ma znaczenie, a razem możemy zrobić więcej.
Napisz komentarz
Komentarze