Girls do Engineering, to propozycja Fundacji Digital University oraz partnera firmy Amazon Development Center Poland. Program skierowany był do uczennic szkół średnich z Trójmiasta oraz pochodzących ze środowisk zagrożonych wykluczeniem. Projekt miał na celu wsparcie grupy młodzieży poprzez pokazanie nowych możliwości kształcenia się, pomoc w wyborze drogi zawodowej oraz zachęcenie dziewcząt do pracy w sektorze IT. Przez okres trzech miesięcy (maj, czerwiec, lipiec) dziewczęta pracowały pod kierunkiem ekspertów, wzięły udział w warsztatach, konsultacjach i spotkaniach indywidualnych.
- Ostatnie lata przyniosły ogromną zmianę w sposobie myślenia zawodowego – mówił podczas gali Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Nie warto zamykać się na zmianę, nie warto też mówić, że konkretne branże zostały przypisane do płci, czy wieku. W takim miejscu, jak Gdańsk jesteśmy otwarci, na to, żeby każdy realizował swoje marzenia i kierował życiem, tak jak chce. Jestem dumny, że to w naszym mieście powstała Alexa, wirtualny asystent, z której korzysta cały świat. Jednak przede wszystkim jestem dumny, że razem z samorządowcami i innymi firmami tworzymy programy, które rozwijają nowoczesną gospodarkę – kontynuował prezydent. – Gratuluję Wam, że miałyście odwagę wziąć udział w tym programie, rozwijajcie się, spełniajcie marzenia i przełamujcie bariery – podsumował.
Trójmiejskie licealistki udowadniają, że doskonale radzą sobie w branży ICT. Podczas finału 3. edycji programu Girls Do Engineering, 24 uczennice trójmiejskich szkół średnich przedstawiły prototypy rozwiązań, aplikacji i stron internetowych, które projektowały w ramach programu mentoringowego z ekspertami Amazon oraz Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Wśród finałowych prac znalazły się projekty smacznych i jadalnych sztućców oraz aplikacje, które pomagają bezpiecznie wrócić do domu, segregować śmieci, zaplanować podróż, znaleźć idealny prezent, a nawet sprawdzić pracę z języka polskiego.
- Sens realizacji inicjatyw takich jak Girls Do Engineering, czyli skierowanych tylko do dziewcząt, uwidocznił się już na etapie rekrutacji do programu - powiedziała Anna Jędryczko, trenerka kompetencji cyfrowych w Stowarzyszeniu Cyfrowy Dialog. - W poszukiwaniu chętnych zorganizowaliśmy kilka warsztatów promocyjnych w szkołach średnich. Dziewczęta w grupach mieszanych, z chłopcami, były wycofane i zdecydowanie mniej zaangażowane niż ich koledzy. Zupełnie inaczej praca wyglądała w grupach żeńskich – dziewczyny udzielały się znacznie śmielej, widać było, że nie czują się niczym ograniczone.
Uczestniczki Girls Do Engineering nie tylko ćwiczyły kompetencje twarde i miękkie, ale także wzmocniły poczucie własnej wartości oraz rozwinęły wewnętrzną motywację do rozwoju. Wstępem do jednego ze spotkań było śniadanie z inżynierkami Amazon, podczas którego dziewczyny miały szansę uzyskać szczegółowe informacje o pracy kobiet w IT – i to z pierwszej ręki. W ramach kolejnych warsztatów zorganizowano spotkanie z Martą Młyńską, trenerką działającą w obszarze edukacji i rozwoju osobistego.
- Inżynieria jest interesująca, stymuluje intelektualnie, daje poczucie mocy, którego dziewczynom potrzeba - powiedziała Ewa Kolczyk, Senior Software Development Manager w Amazon Development Center Poland. - Co więcej, w inżynierii najlepiej sprawdzają się zespoły różnorodne. Amazon wierzy w potencjał kobiet, dlatego nieustannie zachęca je do zawodowego rozwoju w branży IT. Program Girls Do Engineering jest idealnym przykładem tego typu działań.
Dziewczyny miały również okazję odwiedzić showroom Alexy w towarzystwie jednego z Amazończyków. Dzięki temu spotkaniu miały możliwość przetestowania funkcjonalności i możliwości popularnego asystenta głosowego w praktyce.
Zwieńczeniem ostatniej edycji Girls Do Engineering była Gala Finałowa, podczas której uczestniczki przedstawiły efekty swojej pracy. Do tego czasu dziewczyny szlifowały swoje projekty w programie mentoringowym.
- Projekt Girls Do Engineering jest naprawdę wspaniały, otwiera nam dużo możliwości, pokazuje nowe perspektywy i pracę przy tworzeniu rozwiązań technologicznych – powiedziała Julia Faszczewska, jedna z uczestniczek Girls Do Engineering.
UM Gdańsk
Napisz komentarz
Komentarze