Jarmark św. Dominika to jedna z najpopularniejszych i najstarszych imprez plenerowych o charakterze handlowo-rozrywkowym w Europie.
763. Jarmark św. Dominika
Jarmark św. Dominika to Gdańska tradycja. Tak jak Solidarność i bursztyn, także Jarmark św. Dominika jest jednym z symboli miasta. Nie tylko przysparza popularności w Polsce, Europie ale i na świecie. Tegoroczna edycja rozpocznie się 22 lipca. Potrwa trzy tygodnie, do 13 sierpnia. Nie sposób wyliczyć wszystkich wydarzeń i atrakcji, jakie czekać będą na odwiedzających w tym okresie Gdańsk.
Uliczka Pomorska
Jednym z wyjątkowych miejsc na mapie Jarmarku będzie Uliczka Pomorska.
- Uliczka Pomorska kusić będzie regionalnymi smakami i wyjątkowymi produktami. Nie zabraknie pomorskich miodów, naturalnych i smakowych oraz pitnych. Będzie można spróbować Nalewki Gdańskiej i Kaszubskiej z truskawki, jarzębiny czy wędzonej śliwki - opisuje Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Na smakoszy będą czekały długo dojrzewające sery z mleczarni Skarszewy wyrabiane według dawnych receptur, w tym najciekawszy pod względem smaku oraz historii ser Werderkase. Ale to nie wszystko, Uliczka Pomorska to również miejsce artystyczne. Będą stoiska z regionalną porcelaną i ceramiką, ręcznie haftowanymi w kaszubskie wzory kołdrami, tkanymi dywanami i poduszkami.
- Na pewno każdy znajdzie tu coś wyjątkowego, dlatego odwiedzając jarmark warto odwiedzić Uliczkę Pomorską – dodaje wicemarszałek.
Kogut symbolem Jarmarku
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. W jednym z najstarszych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się wielki Jarmark od św. Dominika, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim. Na Jarmark zewsząd przybywali też cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny.
Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta Gdańska. Tę tradycję przerwała II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. I to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.
Święto Kociewia
Święto Kociewia na Jarmarku św. Dominka to jedyne takie wydarzenie, które integruje wszystkie trzy kociewskie powiaty: starogardzki, tczewski i świecki oraz popularyzuje ich bogactwo kulturalne. Wydarzenie tradycyjnie rozpocznie Korowód Kociewski, czyli barwny przemarsz Kociewiaków, którzy przechodząc ulicami Gdańska śpiewem i tańcem zachęcać będą mieszkańców i turystów do wspólnej zabawy. Święto naszego regionu rozpocznie się 4 sierpnia. Gorąco zachęcamy do udziału.
Napisz komentarz
Komentarze