Podczas uroczystości uczczono pamięć bohaterów, którzy stanęli w obronie Westerplatte w pierwszych dniach września 1939 roku, broniąc polskiej ziemi przed agresją niemiecką. Wydarzenie to jest szczególnie ważne dla historii Polski oraz Europy, symbolizując determinację i ofiarność w obliczu niesprawiedliwości i agresji.
W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni widzowie, którzy przybyli, aby oddać hołd poległym bohaterom oraz uczestniczyć w symbolicznym podkreśleniu ważności tych wydarzeń dla narodu polskiego. Obecni byli również zaproszeni goście oraz przedstawiciele wojska polskiego. Nie mogło zabraknąć Dowódcy Garnizonu Gdańsk kmdr. Tomasza Laskowskiego oraz gen. dyw. Macieja Klisza – Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie, podczas którego podkreślił:
Nie bądźmy naiwni i na szczęście nie jesteśmy. To właśnie dlatego musimy poświęcić tak wiele innych naszych potrzeb i wzmocnić naszą armię. Wzmocnić nasze bezpieczeństwo. Realizować ten proces teraz, zawczasu. By Polak był mądry przed szkodą. Zanim jakiś szaleniec znów wpadnie na pomysł, że trzeba zagarnąć naszą ziemię, że można nas napaść, bo jesteśmy słabi, bo nie damy rady. Otóż właśnie musimy być mocni. Ja zawsze powtarzam, po to by nie walczyć, po to by Polski żołnierz nie musiał oddawać salwy broniąc Ojczyzny, po to by był dobrze wyposażony, na tyle dobrze by się nikt nie odważył podnieść ręki na Polaków i na polską ziemię, to jest istota naszego bezpieczeństwa.
Minister Mariusz Błaszczak również złożył hołd poległym obrońcom oraz podkreślił rolę, jaką pełnią dzisiejsze Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej w zapewnianiu bezpieczeństwa kraju i regionu.
Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte stanowiły silny akcent pamięci narodowej oraz wyraz jedności społeczeństwa w hołdzie dla tych, którzy oddali swoje życie w obronie wolności i godności Polski. Trzy słowa, które znajdują się na placu przy pomniku na Westerplatte - Nigdy więcej wojny,
przypominają nam, jak ważne jest dążenie do pokoju i zrozumienia między narodami, aby zapobiec kolejnym konfliktom i cierpieniu niewinnych ludzi. Dla Polaków stanowią one jeszcze jedną wskazówkę – konieczność inwestowania w swoje siły zbrojne, modernizowanie ich, zwiększanie liczebności armii i dbanie o sojusze tak aby skutecznie odstraszać potencjalnego agresora. Aby nikomu już nie przyszedł do głowy pomysł by zaatakować nasz kraj. Działając w taki sposób najlepiej, wspieramy wysiłki na rzecz utrzymania pokoju i unikania nowych konfliktów zbrojnych.
kpt. Tomasz Klucznik
Tekst i fot. PWOT
Napisz komentarz
Komentarze