Pod uwagę były brane placówki, które dają kobietom spodziewającym się dziecka najbardziej kompleksową i najlepszą opiekę w przed, w trakcie i po porodzie. Ranking sporządzono we wszystkich województwach w kraju, biorąc pod uwagę opinie Polek.
Więcej informacji na ten temat opublikujemy w numerze środowym Gazety Malborskiej i Powiśla!
W Rankingu Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku uwzględniane są szpitale z bazy, które mają zebrane przynajmniej 30 ankiet, wypełnionych przez kobiety, które urodziły w bieżącym roku oraz w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych. Ponieważ wyniki kolejnych wypełnionych ankiet są doliczane do wyników szpitali co 24 h, Ranking jest dynamicznie aktualizowany.
Punktacja rankingowa
Punktacja szpitala jest wyliczana zgodnie z metodologią opracowaną przez Zespół Fundacji i specjalistów w zakresie: opieki okołoporodowej, socjologii, psychologii, prawa, badań rynkowych i informatyki. Punkty są przydzielane na podstawie odpowiedzi kobiet na temat opieki w danym szpitalu udzielonych za pomocą ankiety „Głos matek” w 10 obszarach:
1. Realizacja planu porodu
2. Swoboda rodzenia
3. Kontakt z dzieckiem po narodzinach
4. Opieka podczas cięcia cesarskiego
5. Pomoc w opiece nad dzieckiem
6. Wsparcie w karmieniu piersią
7. Realizacja praw pacjenta
8. Warunki w szpitalu
9. Ocena postawy personelu
10. Zadowolenie z opieki
W każdym z obszarów szpital może uzyskać od 0 do 100%. Należy podkreślić, że poszczególnym odpowiedziom z ankiety w ramach obszarów opieki przyporządkowano zróżnicowaną wagę Ranking Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku jest publikowany na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku (www.gdzierodzic.info/szpitale) i stanowi zestawienie autentycznych doświadczeń dotyczących opieki okołoporodowej. Dane dostarczane są przez kobiety poprzez anonimową ankietę "Głos Matek" (www.ankieta.rodzicpoludzku.pl). W roku 2023 19 098 kobiet wypełniło ankietę.
Wyróżnione placówki w wysokim stopniu realizowały standardy opieki okołoporodowej i zapisy ustawy o prawach pacjenta. Czego wyrazem są zgromadzone punkty na profilu szpitala.
Więcej o rankingu: www.rodzicpoludzku.pl/aktualnosci/ranking-szpitali-gdzie-rodzic-po-ludzku/
Celem rankingu jest aby za pomocą informacji przekazywanych przez kobiety w ankietach, kobiety w ciąży mogły dowiedzieć, w którym szpitalu jest respektowany i w jakim stopniu standard. W ten sposób mogą wybrać szpital do porodu, w którym opieka będzie odpowiadać ich potrzebom i preferencjom.
W Rankingu Szpitali wyróżnione są dwie kategorie: „TOP10 w Polsce” i „TOP3 w regionie”.
„TOP10 w Polsce” to szpitale, które przynajmniej raz znalazły się w pierwszej dziesiątce szpitali w 2023 r.
„TOP3 w regionie” to szpitale, które przynajmniej raz znalazły się w pierwszej trójce w Rankingu Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku w 2023 i osiągnęły ocenę 75/100.
Ideą Rankingu Szpitali jest wskazywanie szpitali, w których kobieta może „urodzić po ludzku”, z poszanowaniem godności i intymności, w otoczeniu profesjonalnego i czułego personelu medycznego. Dzięki rankingowi „Głos Matek” szpitale poddane są kontroli społecznej, co przekłada się na poprawę opieki okołoporodowej. Upublicznianie głosu kobiet wnosi do debaty publicznej ważny element jakim jest jakość opieki w procesie narodzin i kształtowanie pozytywnego podejścia do doświadczenia macierzyństwa. Poprzez wyróżnianie szpitali, w których stosowane są wysokie standardy jakości opieki okołoporodowej, społeczeństwo otrzymuje szansę edukacji na temat znaczenia standardów dla zdrowia matki i dziecka.
Głównym celem Rankingu Szpitali jest informowanie Kobiet o rzeczywistej jakości opieki świadczonej przez poszczególne szpitale oraz przyczynianie się do podnoszenia jakości opieki okołoporodowej na porodówkach. To projekt unikatowy na skalę światową, który codziennie pomaga wielu kobietom świadomie wybrać miejsce porodu.
Liderami w opinii kobiet, które biorą udział w monitoringu „Głos matek” w 2023 roku były następujące placówki
„TOP10 w Polsce”
Gdańsk Uniwersyteckie Centrum Kliniczne - Klinika Położnictwa Szpital Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Gdańsk Swissmed Centrum Zdrowia S.A.
Goleniów Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie Sp. z o.o.
Hrubieszów Samodzielny Publiczny Zaklad Opieki Zdrowotnej Hrubieszów
Kartuzy Powiatowe Centrum Zdrowia Sp z o o Kartuzy
Lipsko Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy
Malbork Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Szpital im. dr Jadwigi Obodzińskiej - Król
Myszków Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Myszkowie
Piekary Śląskie Piekarskie Centrum medyczne Sp. z o.o Szpital Miejski pw. Św. Łukasza
Skarżysko-Kamienna Szpital Powiatowy im. M. Skłodowskiej – Curie
Starachowice Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej
Warszawa Szpital Medicover
Warszawa Warszawski Szpital Południowy
Warszawa Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego Sp. z o.o.
Warszawa Centrum Medyczne ŻELAZNA Sp.z o.o. Szpital Specjalistyczny św. Zofii
Zawiercie Szpital Powiatowy Zawiercie
*Kolejność szpitali na liście ułożona jest w kolejności alfabetycznej wg miejscowości. Laureaci rankingu zostaną wyłonieni w dniach 9-10 stycznia.
Napisz komentarz
Komentarze