Kopię rzeźby, wykonaną przez gdańskiego artystę Bartosza Chylewskiego, można podziwiać na wysokości 220 cm. Choć nieco większa od oryginału, została zbudowana z syntetycznej żywicy oraz materiałów z recyklingu. Całą konstrukcję, wraz z podestem wykonanym przez firmę Mapalu Pawła Łuniewskiego z Redy, wieńczy łuk, tworząc imponującą instalację o wysokości około trzech metrów.
Dyrektor Muzeum Gdańska, Waldemar Ossowski, podkreślił, że lotnisko jest doskonałym miejscem do prezentacji sztuki i eksponatów historycznych, łącząc w sobie nowoczesność i historię. Prezes Portu Lotniczego Gdańsk, Tomasz Kloskowski, wyraził nadzieję, że nowa instalacja przyciągnie uwagę pasażerów, stanowiąc fantastyczną promocję miasta.
Historia figury króla Zygmunta II Augusta sięga roku 1561, kiedy to znalazła się na Ratuszu Głównego Miasta. Monarcha, ceniony przez mieszkańców, wydał m.in. edykt tolerancyjny gwarantujący swobodę wyznania protestantom.
Inicjatywa prezentowania dziedzictwa kulturowego na lotniskach nie jest nowością - podobne muzealne projekty działają m.in. w Amsterdamie, Paryżu czy Rzymie. Przedstawienie złotego Zygmunta na lotnisku w Gdańsku stanowi ciekawe urozmaicenie podróży dla wszystkich, którzy pragną poznać historię tego miasta.
Napisz komentarz
Komentarze