Idea i wskazania „Listu Otwartego”
„List Otwarty” mojego autorstwa, był również owocem dyskusji szerszego środowiska, które domagało się głębokich zmian w naszym mieście i odejścia ze stanowiska M. Pobłockiego. Starannie odnotowanych w Liście „36 pytań, niepospolitych i ważnych” za pośrednictwem „Gazety Tczewskiej”. Była to propozycja do rozmowy i dialogu. Jednocześnie „List Otwarty” zawierał propozycje, wskazania i zalecenia dla nowej wizji rozwoju Tczewa, i to w perspektywie najbliższych 5-10 lat. To miało być być jasnym i odważnym zerwaniem z kolesiostwem, nepotyzmem, pychą i arogancją ówczesnej władzy samorządowej w Tczewie. Ale najważniejsze było to, że wielu Tczewian powiedziało odważnie i stanowczo: - Mamy dość takiej władzy!
W drugiej turze wyborów prezydenckich w naszym mieście, ponad 11 tys. obywateli zagłosowało nie tylko za nowym prezydentem w osobie Ł. Brządkowskiego, ale również dało wyraz woli głębokich i szerokich zmian w naszym mieście! Odwoływano się też do kilka programów wyborczych, w tym programu „Bezpieczny i Nowoczesny Tczew”.
Najważniejsze rady i wskazania „Listu Otwartego”
Na początku „Listu”, wyrażono opinię, dlaczego nie ma zgody na dalsze i „dożywotnie pełnienie stanowiska Prezydenta Tczewa” przez M. Pobłockiego?
W punkcie Nr 8 zaproponowano „Wielką Księgę Honorowych Obywateli Tczewa”, gdzie znajdą się wzorce i autorytety dla naszej młodzieży.
W punkcie Nr 10 zaproponowano uczczenie sławnej tczewianki i Pomorzanki, wieloletniej królowej Danii - Małgorzaty Samborówny (1230-1282).
W pkt. Nr 11-12 upomniano się o dziedzictwo wielkiej „Solidarności” oraz dorobek Komitetu Obywatelskiego Miasta Tczewa (1989-1990).
W pkt. Nr 14. zapytano ówczesnych włodarzy, dlaczego nasz Tczew, nie zalicza się do miast czystych i zadbanych?
W pkt. Nr 16 zapytano dlaczego prezydent M. Pobłocki lekceważy bezpieczeństwo mieszkańców na głównych ulicach Tczewa?
W kilku punktach upomniano się o wolne i niezależne media, np. o „Gazetę Tczewską”, jak też o wydawanie „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”.
W pkt. Nr 20, upomniano się o szeroki rozwój sportu i kultury fizycznej, w tym parkrun w Tczewie oraz o Klub Piłki Nożnej Pań „Pogoń Dekpol Tczew”.
W pkt. Nr 21, zapytano, dlaczego Wisła w Tczewie, wciąż bardziej przypomina „martwą rzekę”?, a gdzie są kluby żeglarskie i turystyczne?!
W kilku punktach zaproponowano powołanie ciał doradczych i opiniotwórczych np. Rady Biznesu i Przedsiębiorczości, Tczewskiej Rady Senioralnej, Klubu Młodzieży i Studentów oraz Rady Autorytetów Tczewa.
Jan Kulas
Napisz komentarz
Komentarze