Od 17 września 1939 r. setki tysięcy Polaków zostało deportowanych do „nieludzkiej ziemi”, a dziesiątki tysięcy przedstawicieli polskiej inteligencji pomordowano w licznych „Katyniach”, niektórych z nich po dziś dzień nie ustalono (m.in. lista Białoruska).
Rosja, jako dziedzic ZSRR także obecnie kwestionuje „Pakt Ribetropp – Mołotow”, jakoby był on wyzwalaniem ludności, a nawet ośmiela się umniejszać zbrodnię katyńską, pomimo znanych powszechnie faktów...
Polskie dowództwo w okresie od 17 września 1939 r. było zdezorientowane. Jak podaje wikipedia.pl
Marszałek Edward Rydz-Śmigły wydał 17 września w Kołomyi tzw. „dyrektywę ogólną” treści:
„Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony lub próby rozbrojenia oddziałów. Zadanie Warszawy i miast, które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta do których podejdą bolszewicy, powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii.”
Skutkiem było wzięcie do niewoli ok. 250 tys. żołnierzy i oficerów. Cztery deportacje (w latach 1939 -1941) i liczne rzezie dokonywane na cywilach.
W okresie PRL pamięć o dołączeniu do wojny Hitlera z Polską ZSRR była ukrywana. 17 września obchodzimy także Dzień Sybiraka – ku pamięci zesłańców.
Pierwszy oficjalny Dzień Sybiraka obchodziliśmy w 2004 r. zorganizowany był przez Związek Sybiraków. Od 2013 ma on status święta państwowego. Na Pomorzu w Szymbarku znajduje się Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (CEPR), w którym można zapoznać się ze smutnymi losami polskich deportowanych na wschód. Możemy obejrzeć m.in. makiety baraków, lokomotywy i wagonów Sybiraków czy przeczytać ich niektóre biogramy.
Przy Pomniku Ofiar Stalinizmu zebrały się delegacje miasta (instytucji miejskich), powiatu, organizacji pozarządowych, poseł Kazimierz Smoliński, Łukasz Brządkowski - prezydent Tczewa, Miorsław Augustyn - starosta tczewski oraz przedstawiciele, dawnej opozycji antykomunistycznej z Tczewa.
(red.)/Fot. Zbigniew Mocny
Zdjęcia z muzeum w Szymbarku Fot. W. Mocny
Napisz komentarz
Komentarze