Od 1 listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez siebie miesiącu, w każdym roku kalendarzowym. Zwolnienie obejmuje składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osobę prowadzącą działalność. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca opłaca za inne osoby, np. pracowników, zleceniobiorców czy współpracowników.
Składki objęte zwolnieniem będą finansowane z budżetu państwa i zostaną wliczone się do przyszłej emerytury czy renty. Ulga stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca podaje informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) przedsiębiorca lub jego pełnomocnik może złożyć tylko elektronicznie na PUE/eZUS – wyłącznie z konta płatnika. ZUS rozpatruje wnioski o wakacje składkowe automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie płatnik znajdzie na swoim profilu. Informację, że jest nowa wiadomość, ZUS wyśle dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE ZUS/eZUS. Informacje o przyznaniu wakacji składkowych trafią do klientów jeszcze w grudniu.
Jeśli przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie decyzję i ją przekaże na konto płatnika na PUE ZUS/eZUS. Od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS.
W bardziej skomplikowanych sprawach konieczne będzie przeprowadzenie postępowań wyjaśniających. W takim przypadku ZUS skieruje do wnioskodawców zawiadomienie, w którym określi sposób uzupełnienia braków formalnych. Na odniesienie się do zawiadomienia będzie 7 dni. Im szybciej płatnik uzupełni braki, tym szybciej zakończy się obsługa wniosku.
W przypadku toczącego się jeszcze postępowania wyjaśniającego lub wydania decyzji odmownej należne składki za grudzień płatnik będzie musiał uregulować w standardowym terminie, czyli do 20. stycznia.
Brak rozstrzygnięcia wniosku o zwolnienie z opłacenia składek za grudzień nie jest przeszkodą do złożenia wniosku o zwolnienie za styczeń 2025 r.
Napisz komentarz
Komentarze