Władze powiatu starogardzkiego poinformowały o podpisaniu umowy z przedstawicielem Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, dotyczącej realizacji projektu wsparcia i procesu integracji społeczno-gospodarczej imigrantów z krajów trzecich, poprzez stworzenie szerokiej oferty form pomocy dostosowanej do konkretnych potrzeb uczestników projektu.
Realizacja przedsięwzięcia ma umożliwić imigrantom podniesienie kompetencji zarówno językowych, kulturowych, zawodowych, jak i społecznych, tym samym ma pozytywnie wpłynąć na dostosowanie się do nowej sytuacji życiowej oraz aklimatyzację w nowym miejscu zamieszkania. Władze powiatu zaznaczają, iż nadrzędnym zadaniem wdrażania i prowadzenia kompleksowego programu integracyjnego jest skierowanie działań bezpośrednio do imigrantów. Koncentracja na działaniach włączających umożliwi im pełne i równe członkostwo w społeczeństwie, a także zwiększy ich aktywność w życiu lokalnych mieszkańców oraz wpłynie na samodzielne funkcjonowanie (w tym na rynku pracy), a także uniezależnienie się od świadczeń i pomocy społecznej. Podejmowanie zintensyfikowanych działań w tym zakresie przyczyni się zatem do zwiększenia spójności społecznej, a także przełamywania barier, uprzedzeń i stereotypów.
Mieszkańcy negatywnie o projekcie
Swojej krytyki na temat projektu nie kryją Internauci, mieszkańcy Kociewia. Pod informacją Starostwa Powiatowego zamieszczoną w mediach społecznościowych pojawiło się blisko 400 komentarzy. Znaczna część osób zawiera w nich swoje niezadowolenie z podpisanej umowy, a także obawy o bezpieczeństwo.
Internauci krytykują m.in. rządzącą obecnie w Polsce koalicję pod przewodnictwem Donalda Tuska, czy bezpośrednio władze powiatu starogardzkiego. W komentarzach podnoszone są także argumenty, że pieniądze te można było przeznaczyć lepiej na leczenie chorych dzieci, czy nowe inwestycje.
- Jeśli są pieniądze na asymilację imigrantów, to proponuję również budżet dla kobiet i dzieci na naukę samoobrony – komentuje Natalia. - Pytanie czy mieszkańcy miasta i gmin chcą imigrantów? Władza wie jak wyborców zadowolić! - pisze ironicznie Jan. - A nie lepiej byłoby zainwestować te pieniądze w nasze bezpieczeństwo i budownictwo socjalne dla mieszkańców? - zastanawia się Adam.

Poseł Kazimierz Smoliński interweniuje
W sieci ponownie zawrzało. Sprawę nagłośniły ogólnopolskie media, a interwencję poselską podjął Kazimierz Smoliński wraz z radnym powiatu starogardzkiego Maciejem Zblewskim. Jak przekazał nam Poseł Smoliński, w wyniku kontroli otrzymał umowę podpisaną w dniu 25 marca 2025 roku przez Starostwo Powiatowe z Urzędem Marszałkowskim o dofinansowanie ww. projektu w kwocie z dofinansowaniem 3 750 760,11 zł. Posłowi udostępniono także umowę z dnia 22 listopada 2024 roku dotyczącą partnerstwa na rzecz realizacji projektu dot. kompleksowej integracji imigrantów na terenie MOF pomiędzy Starostwem, a dwoma ugrupowaniami – Stowarzyszeniem Starogard 2030 ze Starogardu oraz Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Chata Kociewia” z Nowej Wsi Rzecznej (przewidującą łączny budżet projektu na kwotę 3 810 952, 32 zł) oraz pozytywną opinię Związku ZIT Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Starogard Gd. w sprawie zgodności Projektu z celami ZIT MOF (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne MOF), tj. Priorytet III Otwarte, zdrowe i wykwalifikowane społeczeństwo, pkt 4. Działania na rzecz włączenia do społeczeństwa imigrantów. Poseł otrzymał również z Urzędu Miasta Starogard Gd. dokumenty związane z powstaniem ZIT i MOF oraz z Urzędu Marszałkowskiego - regulamin wyboru projektów w ramach FEP Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.
- Powyższa umowa dotyczy integracji imigrantów z krajów trzecich w szczególności z Ukrainy, ale oznacza też, że dotyczy wszystkich imigrantów niezależnie skąd pochodzą, a więc również z krajów muzułmańskich, którzy wzbudzają największe kontrowersje i obawy społeczne. Umowa przewiduje m.in. powołanie w szkołach wszystkich szczebli tzw. asystentów międzykulturowych, rozszerzenie działalności punktów informacyjno-pomocowych dla imigrantów, rozszerzenie działalności sklepu społecznego czy utworzenie „kafejki internetowej” oraz pomoc prawną imigrantom np. w celu legalizacji ich pobytu - mówi Kazimierz Smoliński. - Z doświadczeń krajów Europy Zachodniej jednoznacznie wynika, że przestępczość wśród imigrantów z krajów afrykańskich i azjatyckich jest zdecydowanie większa niż wśród mieszkańców rdzennych. To powoduje słuszne obawy społeczne przed tego typu polityką ściągania imigrantów z krajów zdecydowanie obcych kulturowo i takich, którzy nie mają wcześniej zapewnionej pracy – zauważa.

Starostwo uspokaja i rozwiewa wątpliwości
O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się także do Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.
- W związku z nieprawdziwymi informacjami, jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej powodując dezinformację i niepokój społeczny, pragnę wyjaśnić, że projekt „Kompleksowa integracja imigrantów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Starogardu Gdańskiego” jest jednym z obszarów objętych Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Projekt trwać będzie 3 lata i rocznie obejmować będzie 110-120 osób, co łącznie daje w skali całego projektu do 350 osób, które – zgodnie z przyjętymi kryteriami – legalnie mieszkają, pracują lub uczą się na terenie gminy miejskiej Starogard Gdański oraz gmin wiejskich: Bobowo, Starogard Gdański, Zblewo. Projekt jest skierowany do obywateli państw trzecich dotkniętych/zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, rodzin obywateli państw trzecich dotkniętych/zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w szczególności osób, które po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zostały objęte ochroną czasową (przybycie do Polski po 24.02.2022 r.) – wyjaśnia Ewa Macholla-Jacewicz, rzecznik Starostwa Powiatowego.
„Projekt nie polega na sprowadzaniu nielegalnych imigrantów”
Jak wylicza Starostwo, na dzień 1 kwietnia 2025 roku na terenie powiatu starogardzkiego przebywa łącznie 1495 uchodźców z terenu Ukrainy.
- Uczestnicy projektu nie otrzymają żadnych pieniędzy, lecz dostęp do różnych form wsparcia, jak m.in. nauka języka polskiego dla imigrantów, co umożliwi im lepszą komunikację, doradztwo zawodowe, które pomoże im skuteczniej odnaleźć się na rynku pracy, wsparcie psychologiczne, mające na celu poprawę ich funkcjonowania w nowym środowisku. Projekt NIE JEST związany z masowym napływem imigrantów do naszego powiatu. Nie polega na sprowadzaniu na teren Powiatu Starogardzkiego nielegalnych imigrantów, ani na finansowaniu ich pobytu – uspokaja Ewa Macholla-Jacewicz, odpowiadając na liczne wątpliwości mieszkańców.
fot: Łukasz Tokarczyk, Pixabay
Napisz komentarz
Komentarze