Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 20:37
Reklama
Reklama

Rolnictwo na poziomie studiów wyższych - Studia Podyplomowe z Rolnictwa w Rusocinie [art.spons.]

Polska, a tym samym województwo pomorskie potrzebuje jak najwięcej ludzi rzetelnie wykształconych – o tym fakcie nie trzeba przekonywać nikogo. Potrzeba ich także polskiemu rolnictwu, dzięki nim bowiem wieś polska staje się coraz bardziej nowoczesna.
Rolnictwo na poziomie studiów wyższych - Studia Podyplomowe z Rolnictwa w Rusocinie [art.spons.]

Rolnictwo jest dziedziną działalności człowieka, polegającą na pozyskiwaniu płodów rolnych. Można tu mówić o uprawie roślin oraz hodowli zwierząt. Nie trzeba wspominać, że jest to bardzo istotny sektor gospodarki Kraju. Wraz ze zmianami zachodzącymi w świecie, zmieniło się także rolnictwo. Do racjonalnego uprawiania ziemi oraz hodowli zwierząt z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn i preparatów niezbędna jest fachowa wiedza, dlatego studia rolnicze nie są już adresowane do urzędników i przyszłych naukowców, ale do rolników, którzy zarządzają nawet niewielkimi gospodarstwami.

Studia zapewniają człowiekowi odpowiedni rozwój intelektualny, rozwijają jego zdolności i zainteresowania, dając potrzebną wiedzę merytoryczną. A co najważniejsze, nie ma większego problemu z zatrudnieniem absolwentów uczelni kierunkowych, którzy najczęściej wybierają zatrudnienie zgodne z kierunkiem studiów, choć czasem pracują też w branżach pokrewnych. Wielu młodych ludzi zastanawia się, czy warto studiować. Stoją przed dylematem, zwłaszcza ci, którzy chcą zacząć budować swoją niezależność finansową. Niestety młodzi ludzie w całym tym szumie informacyjnym zapominają o jednej, prostej sprawie – zweryfikowaniu kwalifikacji tych, którzy im doradzają.

Studiowanie modnych kierunków nie zawsze wychodzi na dobre. Czasami warto zastanowić się nad wyborem czegoś mniej popularnego, ale dającego większe szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy w zawodzie. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na kierunki studiów związane z rolnictwem, czyli bardzo istotnym obszarem polskiej i światowej gospodarki.

Poza tym obecne zadania, jakie stoją przed rolnictwem, daleko wykraczają poza utrwalony w społeczeństwie stereotyp produkcji rolniczej i producenta rolnego jako osoby słabiej wykształconej i mniej zamożnej. Obejmują one szeroko pojęte gospodarowanie przestrzenią rolniczą, a więc produkcję energii odnawialnej, rolnictwo ekologiczne i agroturystykę, bardzo nowoczesną technikę i technologię produkcji z wykorzystaniem geograficznego systemu pozycjonowania (GPS) włącznie. Zajęcia na kierunkach rolniczych to nie tylko szkoła uprawiania ziemi i hodowli. Studia na tym kierunku wiążą się z koniecznością opanowania interdyscyplinarnej wiedzy, dlatego będzie można uczyć się biologii, elementów weterynarii, botaniki, chemii, mechaniki i obsługi maszyn, prawa i administracji oraz unijnych regulacji w zakresie hodowli zwierząt i uprawy roślin.

Potrzebę utworzenia kierunku technicznego – kształcącego inżynierów w zakresie rolnictwa - wyznaczają m.in. potrzeby gospodarki z tych resortów zgłaszającej braki kadry technicznej z wyższym wykształceniem.

W województwie pomorskim żadna z uczelni wyższych nie ma w swojej ofercie edukacyjnej tego kierunku. Propozycja Wyższej Szkoły Agrobiznesu z Łomży, przy wsparciu Pomorskiej Izby Rolniczej, uzupełnienia listę kierunków studiów i nie stanowi konkurencji dla istniejących uczelni publicznych i niepublicznych w województwie. Lokalizacja Uczelni kształcącej na kierunku Rolnictwo w pobliżu Gdańska jest spowodowana m.in. łatwiejszym dojazdem do miejsca studiów. Usytuowanie studiów w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Rusocinie jest bardzo trafnym pomysłem. Biorąc pod uwagę fakt, że dajemy szansę studiowania osobom z regionu jak i całego kraju, możliwość dojazdu do siedziby uczelni jest czynnikiem niezwykle ważnym.

Posiadanie uczelni kształcącej w dziedzinie rolnictwa pozwoli mieszkańcom nie tylko obszarów wiejskich naszego województwa studiować, podnosić swoje kwalifikacje, brać udział w konferencjach i seminariach, korzystać z branżowego księgozbioru.

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży podjęła się trudu reprezentowania środowiska na poziomie akademickim. Fakt ten na pewno podniesie rangę obszarów wiejskich i daje dodatkowo szansę na prace naukowe dla regionu oraz kształcenie kadry na poziomie akademickim. Osoby chętne do nauki mogą wybrać dogodną formę studiów np. stacjonarnych lub niestacjonarnych. Sposób studiowania nie stanowi ograniczenia, gdyż studenci maję wybór formy studiów.
Proponowany program studiów stanowi zebrany tematycznie zbiór ok. 60 przedmiotów. Poznaje się ( na poziomie akademickim) szereg nowych dyscyplin, przekazanych w formie wykładów, laboratoriów ćwiczeń. Znacząco poszerzają one zakres wiedzy słuchaczy. Absolwenci kierunku rolnictwa otrzymują szeroki zakres wiedzy kierunkowej o charakterze ogólno-przyrodniczym i technicznym oraz wiedzę związaną z wybraną podczas studiów specjalnością. W trakcie studiów będzie można wybrać własną ścieżkę kształcenia przez wybór specjalności i przedmiotów fakultatywnych.

Dodatkowo oferta może zostać wzbogacona dokształcaniem w formie studiów podyplomowych. Studia podyplomowe są formą kształcenia, która może w miarę szybko reagować na zmieniające się zapotrzebowania pracodawców – trwają stosunkowo krótko (2 semestry), a kadra składa się z ludzi na co dzień pracujących w zawodzie. Dla osób z wyższym wykształceniem, jest ona dużo bogatsza niż np. dla osób ze średnim czy zasadniczym wykształceniem. Po wielu latach od ukończenia nauki aktualizacja wiedzy i umiejętności jest konieczna.

Studia podyplomowe z rolnictwa to oferta skierowana do ludzi posiadających wyższe wykształcenie, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności i podnosić kwalifikacje, czy to w celu uzyskania awansu i związanych z nim wyższych zarobków, czy w wyniku decyzji o zmianie zawodu. Studia podyplomowe dają słuchaczom możliwości samorozwoju, a także nawiązania nowych, przydatnych z perspektywy zawodowej znajomości i co najważniejsze zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, uważa się że osoba fizyczna, która ma ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, posiada kwalifikacje rolnicze.


Studia Podyplomowe z Rolnictwa w Rusocinie

Informacje ogólne:

Studia Podyplomowe z Rolnictwa skierowane są do absolwentów studiów wyższych kierunków innych niż Rolnictwo. Słuchaczami mogą być również osoby bezpośrednio pracujące w rolnictwie, zamierzający nabyć ziemię lub przejąć gospodarstwo po rodzicach. Celem   studiów   jest   doskonalenie   umiejętności   osób   pracujących   w szerokim   otoczeniu   rolnictwa   (Agencjach   Rządowych,   Ośrodkach Doradztwa Rolniczego). Uzyskanie wykształcenia rolniczego  (kwalifi kacji rolniczych) pozwoli na prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz umożliwi pozyskiwanie   środków   w   ramach   Wspólnej   Polityki   Rolnej   i   funduszy strukturalnych na rzecz działań aktywizujących obszary wiejskie zgodnie z prawem unijnym.

Program studiów:

Chemia rolna z elementami gleboznawstwa – 30h, Technologie uprawy roli i roślin – 30h, Podstawy fi zjologii i żywienie zwierząt – 30h, Łąkarstwo –15h, Zasady   chowu   zwierząt   gospodarskich   –   30h,   Organizacja   gospodarstw rolnych – 15h, Rynki rolne – 20h, Technika rolnicza – 15h, Rachunkowość rolnicza   –   15h,   Ochrona   roślin   –   10h,   Informatyka w agrobiznesie – 15h, Agroturystyka – 10h, Postęp biologiczny w rolnictwie – 15h

Czas   trwania:  2   semestry  (13   zjazdów   w   ciągu   dwóch   semestrów; sobota – niedziela)

Liczba godzin zajęć dydaktycznych: 250,

Opłaty:   3100zł  (wpisowe   i   opłata   rekrutacyjna   –   600   zł   +   2500zł jednorazowo lub w rozbiciu na 10 rat po 250 zł)

Wymagane dokumenty

• odpis dyplomu ukończenia studiów;
•  kwestionariusz osobowy i oświadczenie - wzór na stronie www Uczelni:

Kwestionariusz:
https://wsa.edu.pl/download/studia_podyplomowe_i_kursy/kwestionariusze/Kwestionariusz%20osobowy.pdf

Oświadczenie:
https://wsa.edu.pl/download/studia_podyplomowe_i_kursy/kwestionariusze/O%C5%9Bwiadczenie%20-%20wersja%20PDF.pdf

Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są w:
Punkcie Rekrutacyjnym
W Zespole Szkół Rolniczych
Centrum Kształcenia Praktycznego
Rataja 12, 83-031 Rusocin
tel. 58 682-29-16, fax 58 683- 49-59
www.wsa.edu.pl/rusocin

 

artykuł sponsorowany|


Podziel się
Oceń

Reklama
pochmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 9 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: StanleyTreść komentarza: Tusk wielokrotnie dawał wyraz, delikatnie mówiąc, niechęci do tego co poleskie i patriotyczne. zgodzę sie z Sp. Alboinem, że każdy może sie pomylić, błądzić, natomaist rzesza gawiedzi, któej to nie przeszkadza, albo nawet sie PODOBA, powinna budzić przerażenie.Źródło komentarza: BEZ STRACHU. Albin Siwak o Doladzie Tusku - szokujące wspomnienieAutor komentarza: BogdanTreść komentarza: Oszukują i faszerują. Nie papryczkowe ani malinowe tylko pestycydowe...Źródło komentarza: Nowy test Fundacji Pro-Test: Wszystkie sprowadzane z zagranicy pomidory zawierały pestycydyAutor komentarza: Westlake LoanTreść komentarza: Jestem szczerze wdzięczny Panu za poprowadzenie mnie właściwą drogą, która umożliwiła mi dzisiaj otrzymanie pożyczki po tym, jak oszuści oszukali mnie z pieniędzy. Jeśli znalazłeś się w skomplikowanej sytuacji i chcesz uzyskać pożyczkę od osoby godnej zaufania i uczciwej, nie wahaj się skontaktować z WESTLAKE LOAN pod adresem: [email protected] Telegram___https://t.me/loan59Źródło komentarza: Mężczyzna chciał zabić żonę siekierą. Później popełnił samobójstwo.Autor komentarza: RamparamTreść komentarza: Biedny łoś... ale prawdziwe losie to urzędasy i weterynarze, którym jak widać się nie chciało zareagować. W sumie db że nikt nie zastrzelił zwierzaŹródło komentarza: Ranne zwierzę i „spychologia”. Nikt nie chciał pomóc łosiowi...Autor komentarza: RobTreść komentarza: Niech się sam utopi... Prawie dożywocie, w sume za głupote... Ludzie słabo wyceniają swoje zycie ;-1Źródło komentarza: Recydywista groził pobiciem i utopieniem. Grozi mu 18 lat za kratami
Reklama