Jeden z naszych Czytelników zapytał o los miejskich nieruchomości, które trafiły w ostatnich latach w prywatne ręce.
Jak powiedział nam jeden z mieszkańców Malborka, nie bez znaczenia jest fakt, że nowi właściciele nie zawsze dotrzymują terminów i nie realizują planów, do których się zobowiązali, a które zapisane zostały w umowach kupna-sprzedaży. Jeśli takie obiekty są w centrum miasta, po prostu rażą, gdy nic się tam nie dzieje.
Tak jest np. w przypadku kamienicy, którą już dawno opuścili lokatorzy i została sprzedana w całości. Kiedy zatem można spodziewać się kroków podejmowanych przez inwestora przy ul. Piastowskiej 3?
- Z umowy sprzedaży wynika, że obiekt winien być przystosowany do użytkowania zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego do 1 sierpnia 2012 r. W przypadku niedotrzymania ww. terminu nabywca zobowiązał się do zapłaty kar umownych – zapewnia Katarzyna Kostrzewa-Rzoska, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta Malborka.
- Czy władzom miasta wiadomo cokolwiek o losach nieruchomości przy ul. 17 Marca, między obecną siedzibą sądu a dawną apteką? Tam również nic się nie dzieje – krytykuje nasz Czytelnik.
- Inwestor, nabywca przedmiotowej działki, miał rozpocząć budowę w terminie do 30 maja 2010 r., zakończyć ją do 30 maja 2012 r. – informuje Katarzyna Kostrzewa-Rzoska. - Z tytułu przekroczenia terminu rozpoczęcia budowy została nabywcy naliczona kara umowna w wysokości 50 tys. zł – zapewnia.
Nasz Czytelnik zapytał również o działkę, w przypadku której trwa procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania, czyli nieruchomości między ul. Kościuszki a al. Rodła przeznaczonej pod galerię handlową. Czy inwestor, w związku z tym, że nie wywiązał się z umowy, płaci kary umowne, przewidziane w akcie notarialnym? Jeszcze przed przystąpieniem do zmiany planu określone też zostały nowe okoliczności związane z naliczaniem tych kar – czy inwestor je płaci?
- Inwestor wywiązał się z pierwszej raty naliczonej mu kary. Do drugiej został wezwany, oczekujemy na zapłatę – wyjaśnia naczelnik Kostrzewa-Rzoska.
Uwagi do czwartku
Uwagi do projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego działki pod galerię usytuowaną między ul. Kościuszki a al. Rodła można składać do 16 lutego. Należy przekazywać burmistrzowi miasta na piśmie, podając swoje imię i nazwisko. Ale warto wiedzieć, że mogą to zrobić nie tylko lokatorzy kamienic z ul. Kościuszki, ale każdy mieszkaniec.
Przypomnijmy, że projekt dokumentu przewiduje, że do hotelu Grot „doklejona” trzypiętrowy gmach. Między istniejącymi kamienicami a nową budowlą ma być bowiem 17-metrowa przestrzeń, na której ma być publiczna droga o szerokości 10 m. Czyli praktycznie nie będzie już podwórek, a w zamian powstanie tunel między istniejącą a projektowaną zabudową. To zmiana wprowadzona na wniosek inwestora, który poprosił o to, by teren od strony północnej i zachodniej praktycznie zabudował całą działkę. Projekt zmiany sposobu zagospodarowania terenu pod inwestycję przewiduje, że praktycznie nie będzie tam zieleni. Według nomenklatury planistycznej, „powierzchnia biologicznie czynna” ma stanowić minimum 5 proc. całego obszaru. A to oznacza, że reszta, czyli 95 proc. może być totalnie zabetonowana.
Najważniejsza zmiana, to ograniczenie liczby miejsc parkingowych, które mają towarzyszyć nowemu obiektowi. Zamiast pierwotnie planowanych 100, ma tam znaleźć się 75 miejsc w podziemnym garażu.
Reklama
Po sprzedaży miejskich nieruchomości. Co się dzieje z inwestorami?
MALBORK. Nowi właściciele nie zawsze dotrzymują terminów i nie realizują planów, do których się zobowiązali. Takie obiekty w centrum miasta rażą, gdy nic się tam nie dzieje. Tak jest np. w przypadku kamienicy, którą już dawno opuścili lokatorzy i została sprzedana w całości.
- 20.02.2012 00:17 (aktualizacja 01.04.2023 08:07)
Napisz komentarz
Komentarze