Uroczystość otwarcia wystawy rozpoczęła się występem chóru Lutnia pod kierownictwem Bożeny Belcarz. Przybyłych gości przywitały Aleksandra Kapejewska, dyrektor Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, oraz Jolanta Leszczyńska, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Malborka. Z ramienia Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego zawitali do Malborka dr Klaus Hemprich oraz Edwin Eggert wraz z synami, Matthiasem i Joachimem.
Dr Hemprich wprowadził zebranych w świat fotografii, wygłaszając referat o jej początkach i kierunkach rozwoju, oraz przybliżył sylwetkę fotografa, którego efekty pracy można aktualnie podziwiać w Galerii Nova.
Hermann Ventzke urodził się pod koniec pierwszej połowy XIX w. w Prusach Wschodnich. Z zawodu był nauczycielem rysunku, matematyki i geografii. Fotografią zainteresował się tuż przed 40 rokiem życia.
- Przy użyciu kamery płytowej uwieczniał głównie wydarzenia i osobistości związane z Rathenow, miastem w którym żył i pracował, tereny brandenburskie, jak również członków swojej rodziny. Z kolei w czasie wakacyjnym wybierał się na obszar dolnego biegu Wisły, gdzie szczególne upodobanie znalazł sobie w zamku malborskim – mówi Hemprich. - Dzięki szczegółowym opisom, które zamieszczał na każdej swojej pracy, wiemy dziś, jak długo trwało naświetlanie płytki w przypadku wykonywania zdjęć ludziom lub zwierzętom, w pomieszczeniu, na dworze, w słońcu i przy niepogodzie – uzupełnia.
Wystawa jest ciekawa dla malborczyków głównie z tego względu, że ukazuje zamek sprzed rekonstrukcji oraz po zakończeniu prac. Ponadto daje możliwość przyjrzenia się z bliska ludziom sprzed ponad stu lat i jest niezwykle ciekawą próbką pierwszych eksperymentów fotograficznych.
Zdjęcia pochodzą z Muzeum Prus Zachodnich w Münster i zostały tam przekazane przez córki Ventzkego. Muzeum wybrało 70 fotografii i zdecydowało się pokazać je w formie wystawy objazdowej po Polsce i Niemczech. Poza Malborkiem, na szklanych płytkach można zobaczyć również Toruń, Grudziądz, Kwidzyn i Gdańsk.
Po zakończeniu referatu wprowadzającego do wystawy na członków Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego czekała miła informacja przygotowana przez organizację pozarządową Malborskie Centrum Kwadrat (MC2), w imieniu której wystąpił jej prezes, Waldemar Klawiński.
Stowarzyszenie MC2 zwróciło się do Urzędu Miasta Malborka z wnioskiem o przyznanie dr. Klausowi Hemprichowi, Edwinowi Eggertowi i dr. Hansowi Kalteneckerowi tytułów Honorowego Obywatela Miasta Malborka oraz o zgodę na zamieszczenie na fasadzie Szpitala Jerozolimskiego tablicy z podziękowaniami za wkład i zaangażowanie członków niemieckiej organizacji w odbudowę zabytku oraz wieloletnie pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej.
- Tablica będzie darem wdzięczności od mieszkańców Malborka za to, że możemy być teraz w tym budynku, który w 2004 r. był przeznaczony do rozbiórki - wyjaśnia Waldemar Kalwiński.
Napisz komentarz
Komentarze