Uczniami Ogniska Plastycznego są dzieci od siódmego roku życia, młodzież i dorośli. Tak duży przekrój wiekowy czyni tę wystawę jeszcze bardziej interesującą.
- Obejrzą państwo prace osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w dziedzinie plastyki, tych, które są bardziej zaawansowane oraz tych, które już są dojrzałe twórczo – powiedziała na otwarciu wystawy Agnieszka Daniłów, dyrektor Powiatowego Ogniska Plastycznego w Malborku.
Wernisaż ukazuje, jakimi tematami zajmowali się uczniowie placówki w ubiegłym roku szkolnym.
- Można znaleźć tutaj studium martwej natury, pejzaż realizowany w naszym ogrodzie, są przykłady pracy z modelem, czyli rysunki postaci, oraz prac z wyobraźni. Te ostatnie prowadzimy często z młodszymi grupami. Możemy podziwiać różne techniki rysunkowe, malarskie, graficzne – wyjaśniła Agnieszka Daniłów.
W ubiegłym roku uczniowie ćwiczyli tworzenie złudzeń optycznych.
- Przygotowywaliśmy formy geometryczne, które stwarzają iluzję ruchu albo przestrzeni – dodała dyrektorka.
Część prac, które powstały w ramach wspomnianego ćwiczenia, można obejrzeć na słupkach przestrzennych, rozstawionych w sali. W galerii nie brakuje również sztuki użytkowej. Zaraz po wejściu do budynku oczom odwiedzających ukazują się manekiny ubrane w artystyczne stroje.
Waldemar Lamkowski, wicestarosta malborski, przyznał, że jest pełen podziwu dla tak skromnej placówki, jaką jest Ognisko Plastyczne. Wrażenie robi na nim w szczególności fakt, że przy tak nielicznej obsadzie widać tak wiele efektów działalności.
- Ubiegły rok był dla nas bardzo pracowity. Współorganizowaliśmy trzy lokalne konkursy plastyczne o zasięgu powiatowym i jeden ogólnopolski, który był skierowany do ognisk plastycznych i domów kultury – powiedziała zebranym pani Daniłów.
Waldemar Lamkowski podkreślił, że dzięki codziennym staraniom kadry ujawniają się w naszym mieście i powiecie największe talenty, a co najważniejsze, uczęszczający na zajęcia odkrywają przy tym samych siebie.
Ognisko Plastyczne skupia 140 stałych uczniów. Ponadto zajęciami warsztatowymi objęci są wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Malborku, Specjalnego Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz grupy przedszkolne i szkolne.
Otwarcie wystawy uświetnił występ kwartetu fletowego MaTiMiKa ze szkoły muzycznej w Hademorze (Szwecja) pod kierownictwem Katarzyny Rademacher.
Napisz komentarz
Komentarze