XIII Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej
Podobnie jak w ubiegłym roku, Dniom Malborka towarzyszyć będzie Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej. To już 13 edycja festiwalu, w czasie którego organizatorzy zapraszają wszystkich do wspólnej zabawy w klimacie czasów dawnych.
Festiwal ruszy 12 czerwca (piątek). Tego dnia odbędą się warsztaty dla zespołów muzyki i tańca dawnego uczestniczących w przeglądzie festiwalowym, bo tegoroczna impreza nie ma formuły konkursowej. .Będzie też zupełna nowość – gra miejska dla dzieci i młodzieży z malborskich szkół. Propozycja ta znajdzie także swoją kontynuację następnego dnia w postaci gry miejskiej dla rodzin. Uczestnicy gry pokonają wyznaczoną na terenie miasta trasę, po drodze spotykając postacie, które przedstawiać będą każdej drużynie potrzebne w grze informacje i oceniać wykonanie powierzonych zadań.
W piątek wieczorem odpocząć będzie można podczas seansu filmowego – w kinie pod chmurką w Sklepach Cynamonowych odbędzie się projekcja filmu „Pan Samochodzik i templariusze”.
13 czerwca (sobota) w całości upłynie pod znakiem czasów dawnych – począwszy od tradycyjnego kolorowego korowodu ulicami miasta i uroczystego powitania króla Jagiellończyka w centrum miasta, poprzez grę miejską dla malborskich rodzin, występy uczestników festiwalu na pl. Kazimierza Jagiellończyka i ul. Kościuszki, aż po koncert galowy, który w tym roku zrealizowany będzie w nowym miejscu i w nowej formule.
Dzięki uprzejmości Muzeum Zamkowego w Malborku, finałowy koncert Malborskiego Festiwalu Kultury Dawnej pod tytułem „Między Sztuką a Sztuką” odbędzie się na tzw. Międzymurzu Zachodnim, a jego scenariusz na pewno będzie stanowił niespodziankę dla stałych odbiorców wcześniejszych festiwalowych koncertów… Będzie to spektakl angażujący wszystkich uczestników festiwalu, ale i zaproszonych gości. W otoczeniu zamkowych murów widzom przedstawiona będzie opowieść o dawnych obyczajach, malborskiej Madonnie, a nawet tradycjach kulinarnych. Koncert Galowy nie będzie ostatnią festiwalową atrakcją tego dnia – późnym wieczorem na pl. Kazimierza Jagiellończyka w centrum miasta obejrzeć będzie można pokaz fire show w wykonaniu Teatru Ognia z Krakowa, oraz wysłuchać krótkiego koncertu zespołu Semper Cantantes. Na zakończenie wieczoru, ok. północy, Sklepy Cynamonowe zaproszą chętnych na projekcję filmu „Krzyżacy”.
Nieodłącznym elementem kończącym tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej będzie Koncert uczestników festiwalu 14 czerwca, podczas niedzielnej mszy świętej w kościele św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.
Warto dodać, że do udziału w festiwalu zgłosiły się zespoły z całej Polski i spoza granic naszego kraju. Zachęcamy wszystkich chętnych do wysłuchania koncertów uczestników i uczestniczenia w pozostałych propozycjach festiwalowych – nie zabraknie szczudlarzy, rycerzy i dam, pokazów fire show i wielu innych atrakcji…
Scena główna Dni Malborka
Święto miasta to również tradycyjne koncerty muzyki współczesnej. 12 czerwca (piątek) na scenie głównej Dni Malborka, ustawionej na pl. św. Urszuli Ledóchowskiej na Osiedlu Południe wystąpią zespoły muzyczne. Chętni zobaczą m. in. zespół Slave, zdobywcę pierwszej nagrody podczas I Koncertu Garażowego, organizowanego w marcu br. przez Młodzieżową Radę Miasta. Na scenie Dni Malborka wystąpi również malborski zespół Neuroina oraz goście z Tczewa – znany i lubiany w Malborku zespół Czarne Kwiaty.
Po tych atrakcjach przyjdzie też czas na gwiazdę Dni Malborka – wystąpi Mrozu z zespołem. To producent, wokalista, aranżer, autor tekstów. W 2009 r. zadebiutował na polskim rynku muzycznym płytą pt. „Miliony Monet” wydaną w wytwórni Pink Crow. 25 października 2010 r. na sklepowych półkach pojawił się długo oczekiwany drugi album artysty – „Vabank”. „Miliony monet”, „Nic do stracenia”, „Poza logiką”, „Jak nie my, to kto” – to tylko niektóre hity młodego wokalisty. Jego ostatni krążek – wydany w 2014 r. „Rollercoaster” - bije obecnie w kraju rekordy popularności, a utwory z tej płyty okupują pierwsze miejsca list przebojów wielu stacji radiowych i telewizyjnych programów muzycznych.
Turniej Gmin Powiatu Malborskiego – Wymiatacze
14 czerwca (niedziela) MCKiE wraz ze Starostwem Powiatowym w Malborku przygotowali coś wyjątkowego dla mieszkańców całego powiatu. W czasie pikniku pn. Turniej Gmin Powiatu Malborskiego, odbywającego się na terenie Wałów von Plauena i miejskiej widowni plenerowej, śmiałkowie zmierzą się na pełnym niespodzianek torze przeszkód – to scenariusz znany nam z popularnego telewizyjnego show „Wymiatacze”. Tym razem w szranki na torze przeszkód staną czteroosobowe drużyny złożone z mieszkańców powiatu malborskiego – gmin Miłoradz, Stare Pole, Lichnowy, gminy wiejskiej Malbork, miasta Malborka oraz drużyna wystawiona przez Starostwo Powiatowe w Malborku. Formuła pikniku zapewnia dużo zabawy uczestnikom i kibicom wspierającym swoje drużyny.
Całą imprezę prowadzi znany konferansjer Irek Bieleninik, któremu towarzyszyć będzie DJ BALU, a w przerwach między konkurencjami planowane są dodatkowe atrakcje dla widzów. Stanowiska gastronomiczne na potrzeby wydarzenia zabezpieczą okoliczne koła gospodyń wiejskich, które również staną w szranki w walce o tytuł „Najlepszych Pierogów Powiatu Malborskiego 2015”. Jakość i smak przygotowanych pierogów oceniać będzie szacowne jury, w składzie którego znajdą się m. in. Bogdan Gałązka z restauracji Gothic oraz znana z ostatniej edycji „Hell’s Kitchen” mieszkanka Malborka Celina Statkiewicz.
Impreza będzie również okazją do promocji poszczególnych gmin, a na finał imprezy zaplanowana została wspólna zabawa mieszkańców całego powiatu przy dźwiękach muzyki zespołu Satysfakcja.
„Malbork – kocham to miasto!”
Trzydniowym obchodom Dni Malborka będą towarzyszyły niespodzianki przygotowane z tej okazji przez Malbork Welcome Center – Centrum Turystyki w Malborku w ramach akcji „Malbork – kocham to miasto!”. Koło fortuny z upominkami, Marianek zagrzewający drużyny do walki w turnieju Wymiatacze oraz stoisko promocyjne w związku z pierwszą rocznicą wprowadzenia Malborskiej Karty Mieszkańca – to tylko niektóre propozycje przygotowane przez Centrum Turystyki w Malborku na święto miasta.
Napisz komentarz
Komentarze