Tegoroczne Dni Malborka rozpoczęły koncerty na Osiedlu Południe. najpierw na scenie ustawionej na placu Św. Urszuli Ledóchowskiej zagrały malborskie kapele Slave i Neuroina oraz tczewskie Czarne Kwiaty, a następnie wystąpił Mrozu. Muzycznych doznań nie zepsuł nawet deszcz i fani gwiazdy polskiej sceny bawili się doskonale.
Sobota przywitała nas pięknym słońcem i barwny korowód ulicami Malborka mógł przejść bez problemów. Korowód jest tradycyjnym elementem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej, a biorą w nim udział nie tylko artyści występujący na scenie w ramach Festiwalu, ale też przedstawiciele malborskich szkół, przedszkoli oraz władze miasta. Sercem korowodu jest oczywiście król Kazimierz Jagiellończyk wraz z żoną- Elżbietą Rakuszanką. Para królewska w otoczeniu świty przybyła na plac przy fontannie, aby przekazać młodzieży klucze do miasta. Podsumowaniem XIII Festiwalu Kultury Dawnej był wieczorny koncert na Międzymurzu Zachodnim, w którym oprócz wspaniałego malborskiego chóru Lutnia pod dyrekcją Bożeny Belcarz, wystąpili goście z Polski, Białorusi i Rosji.
W ramach Dni Malborka odbyła się również gra miejska „Śladami historii”. Przebiegła ona w dwóch etapach- szkolnym i rodzinnym. Część „szkolna” rozegrana została już w piątek przed południem, natomiast rodziny zmagały się w sobotę po 13.30. Na uczestników gry czekały różne zadania - dopasowywanie herbów do nazw miejscowości, układanie puzzli i odpowiedzi na różne pytania, jak na przykład style architektoniczne. Początek i koniec gry miał miejsce w Szkole Łacińskiej.
W czasie tegorocznych Dni Malborka Malbork Welcome Center – Centrum Turystyki w Malborku prowadziło też akcję „Malbork - kocham to miasto”. W przygotowanych przez MWC namiotach można było wziąć udział w konkursach dla starszych i młodszych, nagrodami zaś były zaproszenia na obiad dla dwojga w kilku malborskich restauracjach oraz inne atrakcje. Młodsi mogli pobawić się w Koło Fortuny i wygrać atrakcyjne nagrody. Dla wszystkich chętnych zaś, przygotowane były naklejki na samochody i rowery a także gadżety miejskie.
Na zakończenie Dni Malborka na Wałach von Plauena przygotowano turniej gmin, w którym udział wzięły reprezentacje niemal wszystkich gmin naszego powiatu oraz reprezentacja starostwa powiatowego, zabrakło jedynie reprezentacji Nowego Stawu. Czteroosobowe drużyny wzięły udział w zabawnych konkurencjach. Jednym z zadań było pokonanie dmuchanego toru z przeszkodami w postaci ogromnych piłek. Przejście czterech sprężynujących kul było nie lada wyzwaniem dla startujących, widownia natomiast dopingowała swoich zawodników. Turniej gmin wygrała drużyna wystawiona przez gminę wiejską Malbork, tuż za nimi byli zawodnicy ze Starego Pola i Lichnów. Drużyna starostwa powiatowego zajęła czwarte miejsce, dalej było miasto Malbork oraz gmina Miłoradz.
Napisz komentarz
Komentarze