Autorzy ekspozycji zaprezentują również śp. Edwina Eggerta, jego życie oraz zaangażowanie w odbudowę zabytkowego Szpitala Jerozolimskiego. Zmarły niedawno Edwin Eggert, były mieszkaniec Malborka, zainicjował późniejsze działania, dzięki którym obiekt został uratowany. Był jedną z trzech osób, które oddały serce Szpitalowi Jerozolimskiemu, bo bardzo blisko współpracował z dr. Klausem Hemprichem i Hans Kalteneckerem. Całej trójce Rada Miasta Malborka przyznała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Malborka z inicjatywy m.in. członków Malborskiego Centrum Kwadrat. To forma podziękowania za wielkie wsparcie idei odrestaurowania zabytkowej budowli.
Podczas środowego wernisażu w Szpitalu Jerozolimskim obecny będzie dr Klaus Hemprich, któremu Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka, przekaże nadany tytuł. Uroczystość będzie bardzo symboliczna, bo gdyby nie dr. Hemprich i jego osobisty wkład, być może nie byłoby dzisiaj śladu po Szpitalu Jerozolimskim...
Podczas wystawy przypomniany zostanie również Ferdinand Schulz, lotnik i konstruktor. Poznamy także, jak wyglądał Nogat do 1945 r. i okazałe domy podcieniowe gminy Stare Pole: z Klecia i Złotowa.
Wystawa zorganizowana została przez Stowarzyszenie Szpitala Jerozolimskiego przy współpracy z Malborskim Centrum Kultury i Edukacji, Archiwum Marienburg w Hamburgu, Markiem Dziedzicem, Stowarzyszeniem Inicjatywa Aktywny Malbork i Izabelą Skibicką.
Otwarcie wystawy nastąpi 15 lipca (środa) o godz. 17, ale będzie można ją oglądać w Szpitalu Jerozolimskim do 15 sierpnia.
Napisz komentarz
Komentarze