Budżet obywatelski należy rozumieć jako formę konsultacji społecznych w sprawie przeznaczenia części wydatków z ogólnego budżetu gminy na wskazane przez mieszkańców propozycje zadań o charakterze lokalnym, które mieszczą się w kompetencji gminy. Jest procedurą wskazywania przez mieszkańców miasta zadań istotnych z ich punktu widzenia oraz ich wybór do realizacji w głosowaniu, skutkujący sfinansowaniem tych zadań z budżetu w ramach posiadanych środków. Uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach są mieszkańcy Malborka zameldowani na pobyt stały i czasowy, którzy w dniu ich rozpoczęcia ukończyli 16 lat.
Jak zakłada uchwała, zgłaszać będzie można propozycje dotyczące budowy, modernizacji lub remontu elementu infrastruktury gminnej oraz działań o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym, sportowym lub innym mającym na celu podniesienie jakości życia mieszkańców. Wnioski zostaną zweryfikowane przez zespół ds. budżetu obywatelskiego, który powoła burmistrz. W jego skład wejdą przedstawiciele magistratu oraz trzech radnych. Wybór ma nastąpić na najbliższej sesji Rady Miasta, zaplanowanej na 24 września (czwartek). Zespół oceni wnioski pod względem formalno-prawnym oraz merytorycznym tj. praktycznej możliwości realizacji ze względu na planowane zadania gminy, gospodarność, a także możliwości finansowe i techniczne.
Zgodnie z uchwałą, na głosowanie zgłoszonych przedsięwzięć będzie nie mniej niż 15 dni. Każdy uprawniony mieszkaniec ma prawo głosować tylko raz, wybierając z listy maksymalnie pięć zadań. Głosować będzie można i elektronicznie, i metodą tradycyjną.
Jak zapewniają urzędnicy, do realizacji skierowane będą te zadania, które uzyskają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania środków w budżecie obywatelskim na 2016 r.
Napisz komentarz
Komentarze