Produkty ze sklepów trafią do magazynów Banków Żywności, gdzie wolontariusze posortują, policzą i podzielą je na paczki. Następnie Banki Żywności przekażą produkty lokalnym organizacjom dobroczynnym. Żywność jeszcze na święta trafi do osób potrzebujących z regionu, w którym darczyńcy podzielą się zakupami. W ten sposób zapewnią godne święta najuboższym rodzinom wielodzietnym, osobom samotnym, dzieciom z domów dziecka, osobom chorym, bezdomnym, wychodzącym z nałogów.
W ubiegłym roku, dzięki ofiarności darczyńców Świątecznej Zbiórki Żywności, Banki Żywności w całej Polsce dotarły z pomocą żywnościową do 280 tys. osób! Zebrano łącznie 901 tys. kg produktów, które trafiły przede wszystkim do rodzin wielodzietnych i samotnych seniorów. Bank Żywności w Tczewie pomógł wielu osobom, a zebrał ponad 22 tony produktów spożywczych.
Żywność ze zbiórki trafi przede wszystkim do osób, które nie mogą skorzystać z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Wytyczne Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, określają, że z tej żywności mogą korzystać jedynie osoby, których dochód nie przekracza 813 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 684 zł dla osoby w rodzinie. Jeśli ktoś przekracza kryterium nawet o kilka lub kilkanaście złotych, nie może już skorzystać z takiej żywności. Są osoby, rodziny, których dochód jest całkiem spory, jednak trzy czwarte dochodu muszą przeznaczyć na rehabilitację lub leki i nie wystarcza im pieniędzy na żywność. Dlatego w produkty ze zbiórki są bardzo potrzebne. Banki Żywności nie określają progów finansowych dochodu dla osób potrzebujących. Tu nie ma restrykcyjnych przepisów, przede wszystkim liczy się człowiek i to, w jakiej sytuacji się znajduje.
Napisz komentarz
Komentarze