Nagroda Baszty Maślankowej po raz kolejny miała wymiar nie tylko miejski, ale powiatowy. Dzięki temu gala konkursu była wielkim świętem trzeciego sektora.
Ideą konkursu jest integracja środowisk działających na rzecz dobra wspólnego oraz wyrażenie podziękowań dla wolontariuszy działających na rzecz lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych, dla których społeczne zaangażowanie jest sensem istnienia, oraz instytucji i firm, które ich wspierają – mówiła podczas gali Anna Olkowska – Jacyno z Urzędu Miasta Malborka, członkini Kapituły Baszty Maślankowej.
Pozostali członkowie kapituły to: Małgorzata Woźniak (UKS Olimp), Sylwia Grabowska (Starostwo Powiatowe), Stanisław Ptak (Stowarzyszenie Miłośników Nowego Stawu), Szymon Klein (Makulatura), Jerzy Kapejewski (Koło Przewodników Malborskich), Robert Lijka (Malborska Rada Organizacji Pozarządowych). Ich zadaniem było wytypowanie najlepszych z najlepszych spośród zgłoszonych kandydatów.
W kategorii Najlepszy projekt nagrodzone zostało Myszewskie Towarzystwo Sportowe „Real”.
- To bardzo przyjemna chwila dla mnie, bo członkowie myszewskiego towarzystwa to ludzie godni zauważenia, którzy wiosną sami stworzyli boisko na nieużytku. Jako władze, doceniamy takie oddolne inicjatywy i tym większa jest nasza wdzięczność za to, co zrobili – mówił Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu, wręczają Basztę Maślankową.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Stowarzyszenie Miłośników Muzyki z Malborka oraz Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich.
Osobowością NGO został okrzyknięty harcmistrz Zdzisław Nowak, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, harcerzy, zapalony żeglarz, autorytet wielu mieszkańców Malborka. Wyróżnienia trafiły do: Pauliny Skrodzkiej za projekt „Koszyk w mieście” zrealizowany w Nowym Stawie i Andrzej Lewandowski z MKS Nogat.
W kategorii Mecenat wyróżnienia odebrali: przedstawicielka firmy Flextronic International Polska oraz Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku. Nagroda główna powędrowała do malborskiej firmy Klaudex.
W kategorii Wolontariusz były trzy wyróżnienia, które odebrali: Izabela Krotowska, Beata Kacprowicz i Wojciech Mieszkuniec. Nagrodę główną odebrała Maria Rakowska, która od 15 lat pracuje z osobami niepełnosprawnymi ruchowo i intelektualnie, organizuje zawody pływackie, uczestniczy w Olimpiadach Specjalnych, jest sercem oddana i zaangażowana w tą działalność.
Zgodnie z regulaminem konkursu, Kapituła ustanowiła piątą kategorię w punkcie nagrody i wyróżnienia. A została przyznana Malborskiemu Centrum Kultury i Edukacji za tworzenie dobrych praktyk współpracy między sektorem publicznym a pozarządowym w Malborku. Jednostka szczególny nacisk kładzie na współpracę z trzecim sektorem, realizując z malborskimi organizacjami szereg wydarzeń i przedsięwzięć. I tak już od 40 lat, bo w tym roku MCKiE, jako spadkobierca działalności Miejskiego Domu Kultury, obchodzi swój jubileusz – mówiła Anna Olkowska – Jacyno.
Swoją nagrodę przyznał również starosta malborski, a otrzymało ją Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznymi i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się w Malborku. Natomiast burmistrz Malborka przyznał swoją nagrodę Agnieszce Predygier, wiceprezes Stowarzyszenia Latorośl w Malborku.
Dla zebranych wystąpiła z recitalem Wioletta Jankowiak.
Organizatorami przedsięwzięcia byli: Malborskie Stowarzyszenie OŚ, Malborskie Centrum Kwadrat przy współpracy Malborskiej Rady Organizacji Pozarządowych. Projekt został dofinansowany przez Miasto Malbork oraz Starostwo Powiatowe w Malborku.
Członkowie stowarzyszeń OŚ i MC2 zdecydowali o przyznaniu specjalnej Nagrody Baszty Maślankowej. Jej laureatem jest Bodo Ruckert,przewodniczący Związku Byłych Mieszkańców Marienburga, za budowanie trwałych mostów współpracy między dawnymi i obecnymi malborczykami i działalność charytatywną, z której korzysta wiele instytucji i organizacji pomocowych.
Napisz komentarz
Komentarze