W doskonale zorganizowanych mistrzostwach startowało ponad 700 najlepszych polskich pływaków z aż 140 klubów. Tak szybkich i obfitujących w znakomite rezultaty zimowych mistrzostw Polski jeszcze nie było. W ciągu czterech dni na pływalni w Lublinie padło 18 rekordów Polski, z czego 12 w rywalizacji indywidualnej. Co więcej, w aż 31 z 46 konkurencji ustanowiono najlepsze czasy w historii zmagań na krajowym czempionacie – informuje Iwona Ciecholewska z MAL WOPR Malbork. Wyniki mistrzostw i uzyskiwane na nich liczne kwalifikacje do mistrzostw Europy, które odbędą się w Londynie, ale także kwalifikacje olimpijskie do Igrzysk w Rio de Janeiro, świadczą o bardzo wysokim poziomie lubelskich zawodów.
Malborska pływaczka, Alicja Krauze, dostosowała poziom swoich występów do rekordowych wyników polskich pływaków.
To były bez wątpienia rewelacyjne zawody Ali. Starty naszej zawodniczki wymagały od niej doskonałego przygotowania wytrzymałościowego, bowiem w sumie miała do przepłynięcia aż 2900m – uważają Dorota Grzywacka i Iwona Ciecholewska, trenerki MAL WOPR. - Alicja rozpoczęła mistrzostwa wyścigiem na 800 m stylem dowolnym. Przypomnijmy, że w tej właśnie konkurencji nasza pływaczka zdobyła w lipcu brązowy medal mistrzostw Polski. Zadaniem minimum na Lublin było wywalczenie jednego rekordu życiowego. Zostało ono wykonane już pierwszego dnia…
Narzucając swoje tempo, płynęła mocno i rytmicznie. Prowadziła przez cały dystans i pewnie sięgnęła po wygraną w serii z oszołamiającym czasem aż o 17 s lepszym od lipcowego wyniku. Czas 9:18,56 s dał Alicji 632 pkt FINA i 18 pozycję na 28 sklasyfikowanych zawodniczek w kategorii open.
Tak dobre otwarcie zawodów rozbudziło tylko apetyty na rekordy życiowe. Kolejny dzień to start na 400 m również stylem dowolnym. I kolejny rekord życiowy. Wynik 4:32,79 s , o 2 s lepszy od poprzedniego, 635 pkt FINA oraz doskonała 28 lokata na 59 zawodniczek. Mimo bardzo dobrego występu, w głosie naszej pływaczki słychać było nutę rozczarowania. Liczyła na wynik poniżej granicy 4:30 s, jednak zmęczenie z dnia poprzedniego na pewno dało się we znaki. Trzeba było szybkiej regeneracji, bowiem nazajutrz czekał naszą pływaczkę morderczy dystans 1500 m stylem dowolnym – opowiada Iwona Ciecholewska.
Ten najdłuższy seniorski dystans pływacki Ala miała płynąc na zawodach po raz pierwszy. Wynik był więc niewiadomą. Przed wyjazdem Alicja wspólnie z trenerkami Dorotą Grzywacką i Iwoną Ciecholewską zakładała wynik poniżej 19 minut. Płynąc na zewnętrznym torze, musiała narzucić sobie własne tempo, które miała utrzymać do końca wyścigu. Ruszyła mocno, otwierając dystans w doskonałym czasie. Już na półmetku było wiadomo, że zwycięstwo rozstrzygnie się między Alą a zawodniczką z Konstancina, o rok starszą, która płynęła na torze obok. Na nawrotach raz jedna, raz druga pojawiała się na tablicy jako liderka.
- Emocji było mnóstwo. Znając ambicję Ali, wiadomo było, że po gwizdku sędziów oznaczających finiszowe 50 m ruszy do walki o zwycięstwo rzucając do walki każdy ułamek energii. Tak też się stało. Nasza doskonała zawodniczka jako pierwsza dotknęła ściany, a uzyskany czas 17:36,68 s przyprawia o zawrót głowy – przyznają trenerki. - Rezultat ten dał Alicji najlepszy wynik punktowy w karierze (659 pkt FINA) oraz fantastyczną dziewiątą lokatę w kategorii open na 18 sklasyfikowanych zawodniczek. Po wyjściu z wody naszej zawodniczce gratulowali nawet sędziowie! Pierwsza dziesiątka na seniorskich zawodach tak młodej, zaledwie 14-letniej, pływaczki to ogromny sukces i doskonały prognostyk przed kolejnymi startami.
Ostatniego dnia mistrzostw Ala płynęła na najkrótszym ze swoich dystansów, na 200 m stylem dowolnym. Jak opowiadają trenerki, mimo ogromnego zmęczenia trzydniowymi zmaganiami, nasza mistrzyni popłynęła bardzo dobrze, o niespełna sekundę gorzej od swojego rekordu życiowego. I tylko w tym starcie nie udało się jej poprawić życiówki oraz uplasować się na pierwszym miejscu w klasyfikacji 14-latek. W każdym z trzech poprzednich startach była najlepszą zawodniczką z rocznika 2001.
Warto też dodać, że po lubelskich zawodach w klasyfikacji rocznikowej w naszym kraju Ala zajmuje pierwsze miejsce w konkurencji 1500 m stylem dowolnym, trzecie na 800 m tym samym stylem oraz czwarte na dystansie dwukrotnie krótszym w stylu dowolnym. Ala jest docelowo przygotowywana na marcowe mistrzostwa Polski, które po występach w Lublinie będą z pewnością areną jej zmagań o medale – uważają trenerki.
Na przełomie roku trenerki MAL WOPR Dorota Grzywacka i Iwona Ciecholewska życzą zarówno Alicji, jak i wszystkim zawodnikom MAL WOPR wielu sukcesów, medali i rekordów życiowych w roku 2016, a rodzicom zawodników, przyjaciołom i sponsorom dziękują za wsparcie i okazaną życzliwość.
Napisz komentarz
Komentarze