- Grafika Mariusza Stawarskiego, otwierająca najnowszy numer naszego kwartalnika, czwarty w tym roku, dwudziesty drugi w ciągu ostatnich pięciu lat, mówi bardzo wiele - wyjaśnia redakcja „Prowincji”. - To nasz cały świat, o którym można by też powiedzieć: taka gmina, gdziekolwiek ona jest na Żuławach i Powiślu, bo tu jest wszystko, i tu się dzieje, jest życie i jest satyra.
W numerze wiele niespodzianek, nowych autorów, ciekawych opowieści i sporo poezji. Nie zabraknie również ważnego tematu tożsamości, który podejmą wybitni specjaliści: profesorowie Józef Borzyszkowski i Cezary Obracht- Prądzyński oraz redaktorzy: Tomasz Gliniecki, Andrzej Kasperek, Grzegorz Gola i historyk Cezary Oleczek. Autorzy zabiorą nas też na wędrówkę po prowincji.
- Szukamy swego miejsca, a inni, jak Annemerie Dorsett z Brazylii, w towarzystwie Arkadiusza Wełniaka szuka swych korzeni pod Dzierzgoniem, Sztumem i na Żuławach. Z kolei Marta Chmielińska - Jamroz towarzyszy poszukiwaniom pochówku „Żelaznego”, jednego z Żołnierzy Wyklętych, a także obserwuje dla nas odtwarzanie malborskiej Madonny - czytamy we wstępie do 22 numeru „Prowincji”. - Teodor Sejka wspomina harcerskie czasy w Barcicach, a Dominika Lewicka - Klucznik relacjonuje Festiwal Wielorzecze w Elblągu, także z udziałem naszego kwartalnika.
Historyczne wątki tym razem o żegludze wiślanej, Związku Polaków w Niemczech, poczcie, szkole, książce telefonicznej i nieznanym dramatopisarzu z Żuław. Ponadto w „Prowincji można przeczytać o wyjątkowych postaciach: o autochtonie, myśliwym i przedsiębiorcy piszą Aleksandra Paprot, Kamila Thiel - Ornass i Stanisława Wojciechowska - Soja. W muzyczną podróż po raz kolejny zabierze nas Wacław Bielecki, a Jarosław Denisiuk przypomni wyjątkowe wydarzenie sprzed 50 lat, czyli Biennale Form Przestrzennych w Elblągu.
Napisz komentarz
Komentarze