Projektów jest łącznie 26, na łączną kwotę 2 mln 398 tys. 543,96 zł. Tymczasem w miejskiej kasie zabezpieczono na nie 500 tys. zł. To oznacza, że rywalizacja między poszczególnymi propozycjami może być naprawdę ostra. I z góry wiadomo, że nie wszystkie zadania zostaną zrealizowane, ale te, które uzyskają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania środków w budżecie obywatelskim na 2016 r. W przypadku uzyskania równej liczby głosów przez dwa lub więcej zadań, o kolejności na liście decyduje wartość zadania, tj. zadania zostaną umieszczone na liście od zadania najmniej do najbardziej kosztownego. W pierwszej kolejności rekomendowane są zadania o mniejszej wartości.
- Dla władz miasta to będzie sygnał, że są potrzeby ważniejsze niż inne. Wnioski bardzo wysoko punktowane, które z uwagi na ograniczone środki nie zostaną zrealizowane, mogą otrzymać bonus. To znaczy w kolejnym roku inwestycje zostaną zrealizowane nie z budżetu obywatelskiego, ale „zwykłego”, bo głosowanie będzie sondażem, czego tak naprawdę mieszkańcy oczekują od władz – mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.
Mieszkańcy będą mogą oceniać propozycje od 1 do 29 lutego. Na karcie do głosowania znajduje się 26 zadań. Każdy mieszkaniec może głosować tylko raz, wybierając od jednego do pięciu spośród wszystkich przedstawionych zadań.
Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że mieszkaniec zagłosuje dwa razy, na przykład za pośrednictwem Internetu i w tradycyjny sposób, brana będzie pod uwagę ta karta do głosowania, która dotrze do Urzędu Miasta jako pierwsza – tłumaczył burmistrz podczas otwartego spotkania dla mieszkańców w Szkole Podstawowej nr 9, poświęconego budżetowi obywatelskiemu.
Kto zdecyduje się na wypełnienie papierowej karty do głosowania, będzie mógł ją oddać w Biurze Obsługi Interesenta Urzędu Miasta. Jak tłumaczył nam Zdzisław Leszczyński, sekretarz miasta, każdy druk zostanie ostemplowany i oznaczony datą i godziną. Poza tym, by uniknąć podejrzeń o dopisywanie głosów, bo pracownik magistratu w obecności głosującego mieszkańca, policzy, na ile projektów oddał swój głos. Dopiero tak opisana karta będzie wrzucona do urny.
Warto pamiętać, że nie trzeba podawać swojego imienia i nazwiska, wystarczy wpisać PESEL i imię matki.
Urzędnicy z włodarzem na czele spotkali się z mieszkańcami w czterech dzielnicach: na Piaskach, w Śródmieściu, na Wielbarku i na Południu, czyli tam, gdzie wskazane zostały zadania do zrealizowania. Ani jeden wniosek nie wpłynął bowiem z Kałdowa. Malborczycy nie rozmawiali wyłącznie o budżecie obywatelskim. Zgłaszali także długą listę potrzeb, głównie drogowych, które, ich zdaniem, są bardzo pilne do wykonania.
Więcej informacji na temat budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie internetowej www.budzetobywatelski.malbork.pl. To również adres, pod którym można zagłosować.
Napisz komentarz
Komentarze