W „Gazecie Tczewskiej” opisujemy rasy psów popularne w Tczewie i okolicach. Jeżeli i Ty chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o psie, którego posiadasz lub zamierzasz kupić – przeczytaj nasz poradnik.
W tym tygodniu prezentujemy rasę psów – bokser.
Waleczny i pracowity
- Za bezpośredniego przodka boksera uważa się brabanckiego bullenbeissera – informuje Alicja Makowiec, instruktor szkolenia psów użytkowych Związku Kynologicznego w Polsce, asystent sędziego kynologicznego Prób Pracy ZKwP, behawiorysta. - Ówczesną hodowlę bullenbeisserów prowadzili myśliwi, wykorzystujący je do polowania na niedźwiedzie i dziki. Zadaniem bullenbeissera było złapanie osaczonej przez psy naganiające zwierzyny i przytrzymanie jej do momentu przybycia myśliwego. Aby dobrze spełnić swoją rolę, pies ten musiał mieć możliwie szeroką kufę z szeroko rozstawionymi zębami. Mógł w ten sposób mocno wgryżć się i przytrzymać ofiarę. Każdy bullenbeisser, który posiadał te cechy był przydatny w polowaniu i tym samym nadawał się do dalszej hodowli, która dawniej kierowała się wyłącznie użytecznością psa i jego przydatnością do konkretnych celów.
Gdy niedźwiedzie i dziki stały się w Europie rzadkością, zaczęto wykorzystywać przodków boksera do walk z bykami.
Właściciele – spokojni i serdeczni
Kiedy w XVIII wieku zabroniono walk zwierząt, rasę tę zaczęli wykorzystywać rzeźnicy i handlarze bydła w pomocy przy ich pracy. Pierwszy raz użyto nazwę bokser w 1860 r. i wtedy też rozpoczęto hodowlę w czystości rasy. W ten sposób wyselekcjonowano psa o szerokiej kufie i z wysoko umieszczoną truflą nosa.
- Obecnie boksery są jedną z najpopularniejszych ras na świecie – mówi Alicja Makowiec. - Popularność nie wpływa korzystnie na charakter i zdrowie danej rasy. Boksery też nie uchroniły się przed wadami wskutek niewłaściwej hodowli. Wybierając szczeniaka warto zwrócić uwagę na zdrowie rodziców malucha oraz dokumenty potwierdzające prawidłowe predyspozycje psychiczne właściwe tej rasie. Należy pamiętać, że boksery podlegają próbom pracy i mogą być wystawiane w klasie użytkowej. Certyfikatem użytkowości dla bokserów jest dyplom IPO-V. Boksery obowiązują także dodatkowe wymogi hodowlane w postaci testów psychicznych dla suk i psów.
Właściciele bokserów wyróżniają się spośród posiadaczy innych ras psów. Przeważnie są to ludzie życzliwi, mili, spokojni i serdecznie nastawieni do całego świata. Takim ludziom spokojnie można pożyczyć pieniądze, prosić o pomoc i liczyć na nich w trudnych sytuacjach życiowych.
Chrapiący i… śliniący się
Według Alicji Makowiec bokser jest psem czarującym, serdecznym i wesołym, o spojrzeniu zdolnym stopić górę lodową. Jest też bardzo żywy i potrzebuje dużej dawki ruchu. Z powodzeniem będzie towarzyszył swojemu właścicielowi podczas porannego joggingu. Należy jednak pamiętać, że są to psy wrażliwe na wysokie i niskie temperatury. W lecie podczas upałów mogą zemdleć lub dostać udaru słonecznego. W zimie trzęsą się w chłodne dni i nie pogardzą psim ubrankiem. Wiąże się to również z wielkim upodobaniem bokserów do spania w łóżku. Nic tak nie grzeje jak naturalny termofor o temperaturze 36,6 st. C w postaci właściciela przy boku. Niestety, boksery strasznie chrapią...
Sierść boksera jest krótka i łatwa w pielęgnacji, wbija się jednak w tapicerkę mebli i trudno ją stamtąd usunąć.
- Bokser jest psem bardzo wiernym i oddanym swojej rodzinie – wyjaśnia Alicja Makowiec. - Niezwykle przyjacielski i serdeczny w kontaktach z dziećmi, i tak jak one, jest zawsze skory do zabaw i psot. Jest skoczny, pełen temperamentu i wigoru, ma mocne i silne łapy, co odczuć można w czasie zabawy. Nie wolno, gdy jest malutki, brać go na ręce, gdyż jak dorośnie nie zrezygnuje z tego nawyku. Będzie chętnie witał gości w drzwiach, „zdejmując” z nich wizytowe ubrania, po czym z upodobaniem usadowi się na ich kolanach. Nie wolno też zapomnieć o tendencji bokserów do nadmiernego ślinienia się.
Wymaga odpowiedniego szkolenia
Siłę i charyzmę tego świetnie umięśnionego psa można odczuć także na spacerze, kiedy to, bez żadnych wyrzutów sumienia, ciągnie za sobą właściciela na smyczy.
To pies nie szczekający bez powodu. Nie jest stróżem, ale typowym obrońcą, jednak dopiero po odpowiednim szkoleniu. Jeżeli nie jest przeszkolony w kierunku obrony, serdecznie przywita każdego gościa, w tym... złodzieja.
- Nie można zapominać o przodkach bokserów, po których współczesna rasa odziedziczyła skłonność do bójek z innymi psami – przestrzega Alicja Makowiec. - Dlatego konieczne jest, już od szczenięcia, oswajanie boksera z innymi przedstawicielami swojego gatunku.
Bokser jest rasą zdecydowanie wymagającą szkolenia. Podczas jego nauki trzeba być stanowczym i uzbroić się w cierpliwość. Nie podda się bez walki. Jak tylko zorientuje się, że właściciel próbuje narzucić mu swoją wolę, będzie wykorzystywał wszelkie sposoby by temu zapobiec, np. będzie rozśmieszał swojego pana wygłupiając się, będzie brał go na litość robiąc minę kota z filmu „Shrek”. Potrafi udawać, że właśnie okulał i nie może chodzić albo położy się na grzbiecie i będzie „umierał”. Bokser uczy się wolno, za to nabytą wiedzę pamięta do końca swoich dni.
Należy do molosów typu dogowatego, i jak większość tego typu ras psów podatny jest na problemy żołądkowe (skręt żołądka). Należy pilnować, by po jedzeniu odpoczywał przynajmniej dwie godziny.
Uwaga na oszustów
Jeżeli chcesz zakupić psa przez Internet uważaj na deklaracje potencjalnych sprzedawców o oddaniu pasa „za darmo”, poza pokryciem kosztów jego transportu do nowego właściciela. Takie ogłoszenia często mogą dawać oszuści, którzy chcą wyłudzić od potencjalnych nabywców pieniądze. Często oszuści ci podają się za obcokrajowców, dlatego też sumy za transport psa są bardzo wysokie.
Reklama
Bokser – pies silny i charyzmatyczny
Waleczny i pracowity. Właściciele – spokojni i serdeczni. Bokser jest psem czarującym, serdecznym i wesołym, o spojrzeniu zdolnym stopić górę lodową. Jest też bardzo żywy i potrzebuje dużej dawki ruchu. Z powodzeniem będzie towarzyszył swojemu właścicielowi podczas porannego joggingu. Należy jednak pamiętać, że są to psy wrażliwe na wysokie i niskie temperatury.
- 06.12.2011 00:00 (aktualizacja 19.08.2023 04:23)
Napisz komentarz
Komentarze