O celach projektu mówi Katarzyna Puczyńska, nauczycielka z Gniewa, inicjatorka tej inicjatywy:
- Pomyśleliśmy, że trzeba odkrywać swoje miasto na nowo, by móc się nim cieszyć i często by odkrywać to, co przez wiele lat życia tutaj mogło nam umykać. Projekt ma na celu ocalenie od zapomnienia najstarszych zakątków Gniewa. Dzięki temu w niekonwencjonalny sposób nastąpiła integracja grupy mieszkańców Gniewa wokół działań artystycznych. Chcieliśmy też uwrażliwić gniewian na walory historyczne i architektoniczne miasta.
Młodzi Twórcy
Są i inne zalety tej inicjatywy: organizacja czasu wolnego dzieciom, młodzieży i dorosłym, bo zorganizowano 5 zajęć plenerowych i 10 warsztatów oraz stworzono wiele pięknych obrazów i grafik przedstawiających Gniew.
Spotkania miały charakter otwarty, trwały od września do grudnia ub. roku. Podczas warsztatów i w plenerze powstawały szkice i zdjęcia, w oparciu o które namalowanych zostało ponad 40 obrazów olejnych na blejtramach oraz grafiki.
- Wszystkie nasze działania zostały udokumentowane fotograficznie – mówi K. Puczyńska i przedstawia nam „Młodych Twórców”:
● Szkoła Podstawowa w Gniewie: Laura Puczyńska; ● SP w Tymawie: Małgosia Jachym, Weronika Jabłońska, Kinga Szczepańska, Julia Koślicka, Ida Małolepsza, Karolina Zemke i Krzysztof Jachym; ● Gimnazjum w Gniewie: Karolina Brzóska, Aleksandra Saidowska, Maja Bieschke, Krzysztof Guz, Natalia Cieszyńska, Weronika Wesołowska, Olga Krzemińska, Katarzyna Glinka, Klaudia Łysko; ● Liceum w Gniewie: Anna Kordunowska.
Dla uczniów
W Gimnazjum w Gniewie uczniowie kl. II uczęszczali na zajęcia artystyczne, brali udział w plenerach zdjęciowych, w czasie których powstawały przepiękne zdjęcia wyjątkowych zakątków Gniewa. W oparciu o nie wykonali collage, które prezentowane są na wystawie. Również ich zdjęcia zostały wykorzystane do projektu i służyły „Młodym Twórcom” jako wzór do malowania.
- W czasie trwania projektu, w październiku ogłosiłyśmy także konkurs plastyczny „Ocalić od zapomnienia Gniew” dla dzieci przedszkolnych, uczniów ze Szkół Podstawowych i uczniów Gimnazjów – relacjonuje Katarzyna Puczyńska. - Polegał on na wykonaniu dowolną techniką prac prezentujących nasze miasto. Finałem jest wystawa. Chcę bardzo podziękować nauczycielom i sponsorom.
Prace na planszach
W efekcie 37 wybranych prac zostało wydrukowanych na dużych planszach typu PCV. Są one opatrzone informacją o organizatorach, sponsorach i wykonawcach projektu. Tablice zostaną wyeksponowane w zaprzyjaźnionych firmach i instytucjach na terenie gminy Gniew.
Ocalić od zapomnienia Gniew - projekt, który zintegrował mieszkańców
GNIEW. Dzięki projektowi „Ocalić od zapomnienia Gniew” jego uczestnicy odkrywali swoje miasto na nowo i tworzyli piękne prace artystyczne w niekonwencjonalny sposób.
- 22.01.2011 00:00 (aktualizacja 04.08.2023 11:21)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze