Dziś do przedszkola uczęszczają już cztery grupy dzieci, a zgłoszenia napływają dalej… Dyr. Marlena Modrzejewska-Trocha zapewnia, że jeśli zajdzie taka potrzeba, liczba grup zostanie zwiększona.
- Obecnie uczęszcza do nas 36 dzieci, wciąż przyjmujemy kolejne. Gdyby zaistniała konieczność powołania kolejnej grupy, nic nie stoi na przeszkodzie.
Zabawki dostosowane do potrzeb
Na jakiej podstawie dzieci są przyjmowane do Przedszkola Specjalnego? Wystarczy orzeczenie o niepełnosprawności.
- Na początku przyjmowaliśmy jedynie dzieci z upośledzeniem umysłowym, dziś takiego ograniczenia już nie ma - wyjaśnia dyr. Modrzejewska-Trocha. - Uczęszczają do nas dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnością, np. fizyczną, wzrokową… Dokument orzekający o niepełnosprawności wystarcza, abyśmy przyjęli dane dziecko.
Czym przedszkole przy SOSW różni się od tradycyjnego? Tym, że dysponuje rozbudowanym zapleczem rehabilitacyjnym dostosowanym do wszelkiego rodzaju niepełnosprawności.
- W zależności od indywidualnych potrzeb zapewniamy zajęcia rehabilitacyjne: masażu, hydromasażu, gimnastyki korekcyjnej, logopedii, neurologopedii itd. Normalnie rodzice zapłaciliby za nie majątek, u nas dzieci mogą z nich korzystać za darmo. Odbywają się też spotkania z psychologami, a także mnóstwo zajęć dodatkowych (np. hipoterapia na stadninie koni).
Marlena Modrzejewska-Trocha podkreśla, że dla każdego dziecka zostaje opracowany indywidualny pogram na cały rok przedszkolnej edukacji, który uwzględnia jego przypadłość.
- Zajęcia oraz zabawki są dostosowane do potrzeb dzieci. Dysponujemy też wózkami, pionizatorami, siedziskami dostosowanymi do dzieci itp.
Nie ma osób przypadkowych
Jedną z większych atrakcji przedszkola jest tzw. sala doświadczania świata (- Niewiele placówek takie posiada - zwraca uwagę dyrektor), czyli pomieszczenie terapeutyczne dla osób ze zmysłowymi, poznawczymi lub fizycznymi niepełnosprawnościami. Czego tu nie ma! Kolorowe światłowody, rury z unoszącymi się bąbelkami powietrza, które można podświetlać całą gamą kolorów, rzutnik, za pomocą którego można wyświetlić na ścianie widmo obracającej się kolorowej tarczy, łóżko wodne…
Nad wszystkim czuwa bardzo dobrze przygotowana, wykwalifikowana kadra.
- Nie ma u nas osób przypadkowych - zapewnia dyrektor. - Nad każdą 10-osobową grupą czuwa jeden nauczyciel prowadzący oraz dwie nianie.
A poza tym jest to zwyczajne przedszkole: tutaj dzieci także bawią się, śpiewają, leżakują czy wychodzą na spacery. Tyle że w odpowiednich warunkach i przy odpowiedniej opiece. Jak wygląda typowy dzień w takim przedszkolu?
- Pomiędzy godz. 7.00 a 9.00 nasze busy przywożą dzieci. O godz. 9.00 rozpoczynamy pracę w grupach - wymienia dyr. Modrzejewska-Trocha. - Ok. godz. 11.00 dzieci jedzą śniadanie, a później leżakują. W ciągu całego dnia odbywają się także zajęcia indywidualne dla poszczególnych dzieciaków. W okolicach godz. 14.00 odwożone są do domu: albo naszymi busami albo przez rodziców.
Ile to kosztuje? Nic!
Skąd na to wszystko pieniądze?
- Piszemy programy albo do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie albo do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - tłumaczy nasza rozmówczyni. - W ten sposób zakupiliśmy pomoce dydaktyczne, sprzęt codziennego użytku, którego mamy naprawdę dużo itp. Resztę uzyskaliśmy na zasadzie sponsoringu.
Na pewno wielu rodziców ucieszy fakt, że przedszkole nie jest płatne. Transport busami, śniadanie, wycieczki itd. - wszystko bez dodatkowych opłat.
- Przedszkole samo w sobie jest darmowe, jednak rodzice ustalają pomiędzy sobą stawki, a uzyskanymi pieniędzmi sami później dysponują - informuje pani dyrektor. - Oczywiście wszystko na potrzeby przedszkola, np. na pampersy, kredki, plastelinę… To niewielkie kwoty rzędu kilkunastu zł.
Podsumowując - jeśli znasz osoby, których dzieci potrzebują specjalistycznej opieki, przekaż im, że istnieje Przedszkole Specjalne Nr 3. Na pewno będzie to dla nich informacja, za którą będą Ci wdzięczni.
23 kwietnia - Dzień Otwarty
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tczewie zaprasza rodziców dzieci niepełnosprawnych na Dzień Otwarty w Przedszkolu Specjalnym Nr 3 przy SOSW (Tczew, ul. Grunwaldzka 1), który odbędzie się 23 kwietnia w godzinach 9.00 - 16.00. Istnieje możliwość dowozu zainteresowanych osób z Tczewa i okolic (po uprzednim zgłoszeniu).
Osoby zainteresowane zapisami swoich dzieci do przedszkola proszone są o bezpośredni kontakt pod numerem telefonu, pod którym można także uzyskać wszelkie dodatkowe informacje: (058) 531-55-50. Więcej o Przedszkolu Specjalnym na stronie internetowej www.sosw-tczew.internetdsl.pl.
Reklama
Indywidualny program dla każdego
TCZEW. W odpowiedzi na zapytania rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci, w 2005 r., przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, powstało Przedszkole Specjalne Nr 3. W założeniu miała zostać powołana jedna, ok. 10-osobowa grupa dzieci, jednak zainteresowanych rodziców znalazło się tylu, że od razu powstały dwie.
- 11.04.2008 00:02 (aktualizacja 27.07.2023 08:27)
Napisz komentarz
Komentarze